De frilynte folkehøgskolene har verdigrunnlag som ikke tar utgangspunkt i ett bestemt livssyn. De vil gjerne ha elever med ulike interesser og livssyn.
Tilbyr: Vegetar
De fleste skoler tilrettelegger for matallergier og andre behov. Ta gjerne kontakt med skolen.
Trening der du vil oppleve og utforske variert og funksjonell trening, styrke både kroppen og hodet, og utvikle et robust mindset.
Vi trener for å ha det bra sammen. Studietur til fantastiske Brasil.
Trening som livsstil:
SportsFit – funksjonell trening med høy intensitet og mye mestring
Kettlebells – eksplosiv styrke, balanse og teknikk
Hyrox – den globale fitnessutfordringen som kombinerer løp og funksjonelle øvelser
Intervaller & kondisjon – ulike løpsøvelser der du pusher egne grenser
Yoga & mobilitet – balanse, pust, fleksibilitet og restitusjon
Samt mye mer – vi tester også sirkeltrening, hinderløyper, styrketrening, skadeforebygging og bootcamp
Mindset – den viktigste muskelen av alle:
På Pulse & Power handler det ikke bare om fysisk styrke. Vi jobber også med:
Mental robusthet
Motivasjon og selvdisiplin
Stressmestring og restitusjon
Hvordan bygge varige vaner og en god treningslivsstil
Vi utforsker hvordan riktig mindset kan gjøre deg tryggere, roligere og sterkere – både på trening og i hverdagene.
Her trener vi ikke bare for å prestere – vi trener for å ha det bra, mestre hverdagen og lykkes sammen med gode venner.
Vi er en frilynt folkehøgskole der du får:
Fellesskap og treningsglede
Trygge rammer for å utvikle hele deg
Magiske opplevelser og vennskap for livet
Engasjerte lærere som ser deg
Et godt miljø der vi tar deg på fersken når du gjør noe bra
Her handler det ikke om å være best – men om å vokse som menneske, tørre, utforske og oppleve mestring.
Studietur: Brasil
Konkurranser:
Det vil bli mulighet for å konkurrere i ulike treningsformer hvis man ønsker det - som for eksempel:
SportsFit konkurranser
Hyrox konkurranser
Løpeutfordringer - 5 km - 10 km - halvmaraton - maraton - backyard ultra, avhengig av hva som er ønskelig.
Andre konkurranser som klassen finner og har lyst til å trene mot.
Samarbeid med lokalt treningssenter:
Vi har et godt samarbeid med Sprek Treningssenter - mer enn et treningssenter Det er et topp moderne treningssenter, hvor du får 2-3 økter med lærer hver uke, de har egen Cross-fit boks. Du får eget treningspass som du kan bruke på fritiden din. Treningspasset er inkludert i linjeprisen.
Dette er linja for deg som vil bli sterkere, sprekere og tryggere – samtidig som du har det gøy! Her handler det ikke bare om å løfte tungt eller løpe raskt – men om å finne treningsgleden i livet.
Dette vil du lære
Mer enn bare trening:
Vi gir deg kunnskap om:
Trening som livsstil – hvordan skape varige gode vaner
Kosthold og ernæring
Mental styrke og motivasjon
Restitusjon og skadeforebygging
Det å bli en bedre utgave av seg selv, både fysisk og mentalt, lære å vise hensyn, men også ha egne meninger.
Du får prøve deg i ulike treningsmiljøer og lære hvordan du kan tilpasse treningen til ditt eget liv.
Våre forventninger til deg
Vi forventer ikke at du er best trent fra før – men at du:
møter opp med åpent sinn og treningsglede
utfordre deg selv og prøve noe nytt
heier på andre og bidrar til fellesskapet
gir innsats og er til stede
Resten skal vi hjelpe deg med – slik at du blir sterkere, tryggere og mer motivert enn før.
Det er bare å søke og begynne å glede seg til et magisk skoleår med gode folk
Obligatorisk: Ja
Pris: Inkludert i linjepris
Varighet: Cirka 3 uker
Måltider pr dag inkludert: 2
Tre ukers studietur til Brasil med brasiliansk kultur og trening sammen med gode venner.
Besøk på barnehjemmet Abrac utenfor storbyen Sao Paulo. Vi bor sammen med barna. Det er en spesiell og god opplevelse å se hvor glade de er for at vi er der, og hvor lette de er til sinns og å se at de setter stor pris på de små tingene som vi tar for gitt.
Vi drar også ut på en på en felles utflukt der vi leier et basseng og en flott grillplass. Videre drar vi til Santos, Brasils største havneby. Der trener vi på et eller flere trenings og Cross-fit sentre, vi har også trening på stranden i en herlig temperatur. Vi besøker Neymar JR Institute, en skole for favela-barn som Neymar JR har etablert, han er vokst opp i dette området. Vi er også innom Santos FC fotballmuseum, der Pele og Neymar er de mest kjente spillerne fra Santos.
Deretter går turen til Rio de Janeiro . Rio de Janeiro er bygget på og mellom topper og koller som løfter byen ut av Atlanterhavet og gir en mektig virkning av kontrast mellom hav og fjell. Vi ser kjente landemerker som Jesus-statuen og Sukkertoppen, og vi besøker Sør-Amerikas største favela Rocinha og ser en fotballkamp på Estadio do Maracanã. Vi trener selvfølgelig på Copacabana i sanden, samt besøker og trener på ulike treningssentre i byen.
Til slutt besøker vi Ihla Grande, en magisk bilfri øy og en stor kontrast til Rio de Janeiro. På Ihla Grande blir det dagstur med snorkling, og vandring til en av verdens ti beste strender, Lopez Mendes.
Bli-kjent-tur
Obligatorisk: Ja
Pris: Inkludert i linjepris
Varighet: 4-5 dager
Bli-kjent-turen har akkurat det formålet som navnet antyder. Dette er en tur med tradisjonelt norsk friluftsliv. Turen er på enten fire eller fem dager, alt etter evne og lyst.
De letteste turene har mye vekt på det sosiale og her blir du busset til hyttedøren hvor du tilbringer natten i en seng. På de mer primitive turene går det i toppturer, sjøturer eller kanoturer. Den hardeste turen er utfordrende, men alle som vil klarer å gjennomføre den, og normalt bruker vi både kano, kajakk og kanskje bruksbåter i løpet av denne uken.
Turene går til lokale hytter, en tur med fokus på havfiske med flotte lokaliteter, kanotur i Forra naturreservat. Vårt mål med disse turene er at man blir godt kjent på kryss og tvers av linjer, avdelinger og at man blir tryggere på medelever og ansatte etter turene.
Blåtur
Obligatorisk: Ja
Pris: Inkludert i linjepris
Varighet: 1 uke
Blåturen er en tur som holdes helt på tampen av året og planlegges kun uker før avreise. Her er det igjen mye vekt på det sosiale med noen overraskelser underveis. Som navnet antyder så er det en BLÅ-tur, altså vil du ikke vite hvor du ender opp, eller hva du skal gjøre.
Maiken Underhaug Kjønnås
Lærer Pulse & Power Brasil
Maiken har en stor lidenskap for trening, kosthold, mental helse og mindset. Hun elsker å være aktiv, og ser på trening som noe mer enn bare et fysisk arbeid – for å bygge en sterk kropp må man også jobbe for et sterkt hode. Stort fokus på funksjonell trening og mental robusthet, for å legge til rette for utvikling både fysisk og mentalt.
Hun har mye erfaring innen trening og mindset. Har trent aktivt i 5 år, har vært HYROX-coach på Maxpuls Trondheim, coach på treningsreise, driver treningsfellesskapet Aktiv Sammen i Trondheim og er eier av Sweet Spot. Hun har også holdt diverse foredrag om mindset i Trondheim.
Maiken har konkurrert i HYROX i 2025 og deltar jevnlig i konkurranser som tester både det fysiske og det mentale, blant annet maraton, backyard og frontyard.
Vi har fokus på å ha linjefagene komprimert, slik at det er enkelt å planlegge turer og aktiviteter som varer i flere dager. Det er minimum 14 timer linjefag per uke. I tillegg har skolen egne uker hvor det bare er linjefag - uten morgensamling, valgfag eller fellesfag. Det vil også bli en elevstyrt uke i løpet av året, der elevene selv bestemmer hvilket tema de vil utforske. Under kan du se en vanlig ukeplan.
Du kan velge to valgfag før jul, og to valgfag etter jul. Omtrent 5 timer pr uke brukes til valgfag. Ett valgfag er på to timer, det andre på tre. Du velger nye valgfag etter jul. Her er det mye spennende, alt fra trening til matlaging til kunst eller jeger- og båtførerprøve. Skolen tilbyr rundt tjue ulike valgfag.
Ballspill
Dette er valgfaget for deg som liker ballidrett, vi spiller det meste som kan spilles med ball. Både innendørs og utendørs.
Blåtorsdag
Dette valgfaget er for deg som liker stor variasjon, og i tillegg liker å bli overrasket. Her kommer man uforberedt, og blir møtt av nye utfordringer og opplevelser hver gang!!
Brattkort klatring
Vi har teorien og praksisen for å få brattkortet i klatring. Innendørs klatring i Trønderhallen på Levanger i hovedsak, men det kan også være mulighet for å ha noe utendørs klatring.
Båtførerprøven
Vi bruker verket "Veien til båtførerprøven" og legger opp et praktisk teoretisk kurs, som leder fram til båtførerprøven. Skolen er testsenter, slik at prøvene kan avlegges på skolen. Prøven koster900
Enkelt friluftsliv
Gir deg muligheten til å oppleve naturen på en avslappet og naturlig måte. Gjennom året lærer vi grunnleggende ferdigheter som båltenning, matlaging i det fri og enkle turer i skog og mark.
Fluebinding
Lær å binde alle typer fluer, både ørret, laks og fluer til bruk i sjøen. Skolen har nødvendig utstyr, ved masseproduksjon av fluer vil vi kreve at du betaler for materialene.
Fra Fjord til Bord
I valgfaget fra fjord til bord blir du tatt med ut på sjøen for å fiske. Fangsten tar vi vare på og du lærer å lage superdigge fiskeretter på kjøkkenet.
Grunntrening
Et valgfag for deg som ønsker å komme i bedre form fra den tilstanden du er i.
Det er ulike typer med sirkeltrening og løp/utholdenhet som er i fokus. Fokus på å utvikle deg fra der du er nå.
Handyman
Handyman - vi lærer mye praktisk, alt fra å lade en bil, til å skifte dekk, til å lage en skjøteledning - til å sette opp en innervegg, eller kanskje skifte et vindu. Praktisk kunnskap i høysetet.
Jegerprøven
Det er et 30 timers valgfag som både er teoretisk og praktisk fordelt. Man avslutter valgfaget med Jegerprøveeksamen. Eksamensgebyret må man betale selv, dette er på kr 360,-.
Kampsport
Du får innføring i ulike kampsporter og lærer denne fra bunnen av. Man får lært ulike teknikker og basis treningen som er viktig i kampsport.
Man får også en god fysisk økt, samt selvdisiplin.
Konteeksamen
Dette er et valgfag for deg som mangler en eksamen eller flere. Vi stiller med kyndig veiledning i timene, men du må står for selvstudiet selv. Oppmelding til eksamen er også elevens ansvar.
Kreativt redesign
Lær tekstilteknikker og håndtverk. Lag spennende antrekk i redesign eller sy ditt eget antrekk utfra eget ønske. Stor vekt på å bruke fantasi, kreativitet og egne ideer til produkt.
Matlaging
Praktisk og teoretisk tilberedelse av sunn, billig, praktisk og god mat for deg som føler du ikke har kontroll på dette, eller vil videreutvikle deg som "kokk". Man spiser det man lager sammen etterpå
O2
Ta del i et valgfag hvor utholdenheten får testet og utviklet seg. Lær om nye og morsomme treningsformer
Spillklubben
Spill er et voksende kulturuttrykk som du sammen med flere kan utøve, ta lærdom av og ha det morsomt med!
Strikking
Lær deg å strikke enkle ting som sokker,votter,luer etc. Hvis du kan strikke,får du lære å videreutvikle strikkingen til mer avanserte strikketeknikker og produkter. Stor vekt på egne ideer og ønsker.
Turn
Vi trener kroppsstyrke, balanse, spenst og koordinasjon. Det blir noen turer til turnhallen i Levanger, hvor vi lærer salto og å bruke de forskjellige turnapparatene.
Perfekt valgfag for den vågale.
Volleyball
Volleyball er et valgfag med fokus på utvikling og spill. Man har enkle øvelser for å forbedre sin teknikk og man har en del spillsekvenser slik at man ser helheten i spillet. Mye spill og moro.
Yoga
Lær grunnleggende yoga som du kan bruke som en del av hverdagen din. Fokus på pust,balanse,styrke og smidighet. Opplev yoga som et godt pusterom i en travel dag der du har fokus på deg selv.
Velkommen til et opplevelsesrikt år i hjertet av Trøndelag. Du vil få beina godt plantet på jorda mens hodet ditt får nye tanker og ideer. Du får venner for livet og magiske opplevelser. Vi tilbyr ti varierte linjer og drar på turer i innland og utland. I tillegg har vi et botreningstilbud.
Studiestøtten for neste år vedtas av Stortinget i desember, ny beløp for studiestøtte legges inn etter det.
Summen du må dekke selv
155 500,-
(15 550,- per måned)
Når du takker ja til skoleplassen må du betale et administrasjonsgebyr. Resten av summen betaler du månedsvis gjennom skoleåret. Nærmere informasjon får du fra skolen.Studiestøtten dekker kostnadene for denne linja med valgene du har gjort. I tillegg vil du ha ,- disponibelt per måned.
Studietur blir bestemt før 1. desember 2026
Husk at du også trenger penger til dette
Noen ekstra måltider på studietur Brasil Pulse & Power (2 måltider per dag er inkludert)
Ta kontakt med oss i god tid om du har behov for tilpasninger, eller lurer på om det er mulig for oss å tilrettelegge for deg. Hos oss har det gått elever med ulike utfordringer, både fysisk og psykisk. Alt dette er vi vant med, og sammen skal vi finne ut hvordan du kan få et godt skoleår. Trenger du noe ekstra oppfølging, så har vi løsning på de aller fleste problemene.