Til hovedinnhold

Les & Reis - Afrika og Asia

  • Kurslengde: Helårskurs
  • Oppstartsdato: 29.08.2026
  • Linjefag: 12 timer/uke
  • Pris: fra 155 500,-
  • Verdigrunnlag:
    Kristen
    De kristne folkehøgskolene har et kristent verdigrunnlag. De er eid av, eller knyttet til, kristne organisasjoner eller trossamfunn. De vil gjerne ha elever med ulike interesser og livssyn.
  • Tilbyr: Vegetar
    De fleste skoler tilrettelegger for matallergier og andre behov. Ta gjerne kontakt med skolen.
  • Miljøsertifisering:
    Fairtrade
    Sertifisering for skoler som tilbyr Fairtrade-merkede produkter og bevisstgjør om rettferdig handel.
  • Sted: Stavanger
  • Studietur: Østlige Afrika, Asia
Les og reis – Linja for deg som elsker å lese, å reise – og som vet at det ikke er sant at ungdom ikke liker å lese bøker!

ET ÅR MED BØKER OG REISER!

Å pakke sekken, legge i noen bøker, å gi seg ut på reise - fysisk og i bøkenes verden - på folkehøgskole og til fjerne strøk. Denne linja er for deg som kjenner at det kribler i kroppen når du leser dette:

Les og reis er et studietilbud som du ikke finner noen andre steder: Et skoleår der du får lese, reise og være sammen med folk som deler akkurat samme interesse som deg. Her får du fordype deg i de bøkene du selv vil lese, du oppsøker steder med handling fra bøkene, og de stedene forfatterne skrev bøkene. Bøker er eventyr, og de skaper eventyr. Bøker og reiser har mye til felles, begge åpner de porten til større verdener.  

Hvorfor bruke et år på å lese og reise? Fordi det å lese - og å reise - utvider tanken, den gir deg større innsikt - det lar deg drømme og transporteres til andre verdener - det gjør deg klokere - det skaper gode samtaler - du utvikler refleksjonsevnen din - kort sagt: Det bidrar til at alt som skjer etter at du har vært Les og reis-elev, blir bedre fordi du har fått et år til å tenke, føle, oppleve og vokse.

Og husk! Du vet at det ikke er sant at unge mennesker ikke leser bøker. Det er du et eksempel på.

Vi leser bøker. Hvordan? Vi har ikke pensum, men vi har noen retningslinjer: Du velger selv hva du vil lese, men noen ganger viser vi retning, og gir deg inspirasjon. 

Vi møter forfattere, går på eventer i Stavanger, arrangerer bokkvelder, utforsker biblioteker og bokhandlere, sitter på kafé og leser, og vi treffer forleggere (de som gir ut bøker), bokdesignere og lærer om prosessen fra skrevet bok til den boken du holder i hånda eller har på øret - og du får god tid i timene til å bare sitte og lese i vårt offline-rom, skolens bibliotek og stillerom.

Vi reiser til Øst-Afrika og til Sørøst-Asia. Men akkurat som du ikke bruker lang tid på forhånd til å bestemme deg hvilken bok du skal lese, på samme måte er det med reiser. De kan planlegges i år på forhånd, men de kan også skje på kort varsel. Det vi vet, er at vi skal til Kenya på høsten, og vi skal på en backpackerreise som ender opp i Kambodsja på våren. 

På turene oppsøker vi steder med handlinger fra bøker, ser hvor forfatterne har bodd og skrevet, møter unge forfattere, og så leser vi selvsagt, mens vi er underveis på fly, tog, buss, på hostellet og på stranda.

En god leseopplevelse blir bedre av å dele den. Derfor er det å produsere også en del av innholdet på linja. Det gjør vi gjennom vår egen bokklubb, og du kan velge å bli med på bokpodkasten vår, eller å lage anmeldelser til TikTok, Snapchat, Instagram eller Goodreads, og arrangere bokkveld på skolen sammen med resten av klassen.

Liker du å lese, reise og oppleve kultur? Folkehøgskole gir deg et år med lave skuldre, store opplevelser og rom for nysgjerrighet, kreativitet og inspirasjon – kom som du er!

Dette vil du lære

Les og reis er mer enn bøker og reiser – det er en gøyal linje med muligheten (valgfritt) til å lære deg foto, video, podcast og mojo (mobil journalistikk). Vi har miniemner som er livsviktige for reisende mennesker: kultur og kommunikasjon, klima, geografi og menneskets påvirkning på jorda. Stavanger byr på konserter, museer og fotballkamper. Å lese åpner verden og gjør deg klokere!

Våre forventninger til deg

  • Vi vil at du skal være fylt 18 før vi drar på vår første tur.
  • Du bør ha en interesse for verden rundt deg, kultur, samfunn, politikk og reiseliv.
  • Vi kommer til å ha en noen timer der vi tar opp ting som skjer ute i verden her og nå, og om hvordan du som enkeltmenneske kan forholde deg til dette på best mulig måte.

Geir Ertzgaard

Rådgiver

Geir er Solborgs rådgiver og altmuligmann. Han er utdannet teolog, har engelsk, journalistikk og pedagogikk som tilleggsutdannelse. Han har også utdanning i relasjonsbasert ledelse fra Universitetet i Sørøst- Norge og fra NTNU. Geir er hjernen bak Solborgs globale engasjement.

Hver dag starter med frokost og morgensamling. Mandag, onsdag og torsdag er linjedager, tirsdag og fredag har vi Internatliv, Valgfag, Gladsang og Fellesfag. Det er også satt av tid til å vaske rom. 

Lørdagen har vi også undervisning og program om kvelden. I tillegg er det aktiviteter på ettermiddagstid, der det også er faste tider for elevene til å bruke skolens svømmebasseng

Last ned timeplan som pdf ↓

ÅRSPLAN 2024-25

31.08: Skolestart. Åpningssamling kl 14.00

05.10-13.10: Høstferie

19.12-05.01: Juleferie

22.02-02.03: Vinterferie

24.03-09.04: Reiseperiode

10.04-22.04: Påskeferie

09.05-10.05: Foreldrehelg

15.05: Siste skoledag

Last ned årsplan som pdf ↓

Du velger fire valgfag når du kommer til skolen. En valgfagperiode varer i fem uker med tre timer hver uke. Du betaler ikke ekstra for valgfaget, det er inkludert i skolepengene. Du er ikke garantert å få førstevalget ditt dersom mange velger det samme, men vi vil prøve å oppfylle ønskene dine.

Afrikansk dans

Her blir det eksotiske rytmer, bevegelse med hele kroppen og masse glede! Du vil også få mulighet til å lære å bruke afrikanske trommer. Dansekurset ledes av en profesjonell danser fra Ghana.

Bakekurs

Er du glad i nystekte boller eller annen gjærbakst? Har du lyst til å lære å bake selv? Bli med på bakekurs og lær å lage kaker og annen bakst som er nydelige både å se og smake på!

Balanse i hverdagen

Hvordan utvikle god psykisk helse, lære nyttige mestringsstrategier i møte med stress, konflikt og vanskelige følelser? Hvordan bli bedre på å takle konflikter i eget liv og i møte med andre?

Ballspill

Fotball, innebandy, volleyball, basket, andre ballaktiviteter m.m. Vi bruker skolens anlegg eller leier haller i nærheten av skolen.

Barista

Ønsker du å lære noe om barista og bli en bedre kaffekjenner? Hvordan få rettferdig kaffe? Vi skal lage kafé og god kaffe! Tema: Kaffens historie, Svart kaffe, Espresso, Steaming, X-faktor; service.

Curling

Curling er et lagspill. Du får lære å sette presise steiner i boet, tekniske og taktiske vurderinger, om kosteteknikk, bruk av guarder, skliteknikk etc. Vi bruker Norges flotteste curlingbaner.

Film & Kino

Innføring i filmkunnskap med vekt på filmspråk og filmanalyse. Kinobesøk på ODEON kino i Stavanger.

Frisbeegolf

Frisbeegolfens prinsipper er enkle. Det ligner mye på vanlig golf, men man bruker frisbee i stedet for ball og kurver i stedet for hull.

Gitar og låtskriving

For deg som vil lære å spille gitar og for deg som kan litt fra før. Akkordlære, stemming av gitar, grunnleggende gitarspill og låtskriving.

Golf

Et praktisk nybegynnerkurs der du øver på grunnleggende teknikk med jern og putter. Litt range, litt korthullsbane og litt spill på stor bane. Vi benytter flotte golfbaner.

Individuell trening

Du kan velge mellom utholdenhet og styrketrening. Du kan lage din egen treningsplan eller få hjelp til å lage en plan. Vi bruker styrkerommet på skolen eller treningssenter, dersom du har medlemskap.

Innovasjon

I fremtiden kommer flere til å skape sin egen arbeidsplass, spesielt i kreative yrker. Møt mennesker som allerede har etablert sin egen arbeidsplass og få inspirasjon til å starte din egen bedrift.

Keramikk

Du får jobbe i verkstedet til profesjonelle keramikere. Her får du lære å behandle leiren, lære ulike teknikker og lage dine egne ting.

Klatring-inne

Klatring er utfordrende og utviklende og ikke minst, veldig gøy. Kurset gir trening i koordinasjon, balanse, smidighet, strategi og konsentrasjon. Om du ønsker det, kan du ta brattkortkurs etterpå.

Konsert og kultur

Gå på et utvalg av konserter og kulturarrangement innenfor forskjellige sjangere. I forkant vil vi gjøre oss kjent med artistene vi skal oppleve. Dette valgfaget vil delvis foregå på kveldstid.

Lese til førerprøven

Vi har ikke undervisning i faget, men du kan bruke valgfagtimer til å lese på egen hånd.

Lyd og konsert

På dette valgfaget kan du velge om du vil stå på scenen som artist / musiker, eller lære mere om live lyd. Sammen skal vi skape og øve inn en konsert til Solborg Festivalen.

Privatistfag

Har du planer om å ta opp igjen eller forbedre en eksamen, kan du bruke valgfagtimene til å jobbe med dette. Du leser på egen hånd, og melder deg opp til eksamen selv.

Racketsport

Prøve ulike racket-idretter som squash, tennis, bordtennis og badminton. Samarbeid og samspill.

Samliv

Viktige tema om de nære relasjonene i livene våre. "Hvem er jeg?" "Hvordan er jeg sammen med andre?" "Hvordan kommunisere på en god måte?" "Grensesetting: Hva er godt for meg?" Praktiske oppgaver.

Sanggruppe

Målet med dette valgfaget er å ha det moro med sang og at det skal låte bra når vi synger. Vi kommer til å øve inn noen sanger tre- og firestemt.

Smak av Multisport

Kurset inneholder gymaktiviteter, teambuilding, isbandy, tennis og trikkesykkel. En smak av linjefaget "Multisport". Tenk positivt, støtt de andre, strekk deg lenger enn før.

Strikking og hekling

Du kan lære å strikke eller hekle, og du kan videreutvikle deg til å lære nye mønster og teknikker. Du velger selv hva du vil lage. Du kan gjerne ta med eget garn.

Surfing

Jærstrendene er et eldorado for surfing, enten du er nybegynner eller erfaren. Vi samarbeider med dyktige surfeinstruktører. Borestranda blir mest brukt.

Sy julegaver

Du får lære å sy handlenett, toalettmappe, pennalhus, knyttepose m.m. Vi har en godt utstyrt sysal som brukes i valgfagtimene.

Teaterbesøk

Vi ser forestillinger på Rogaland teater. For- og etterarbeid har vi på skolen.

Ukulele

Ukulelevinden fra Hawaii blåser friskt verden over. Nå kan du lære deg de viktigste grepene, øve på akkordprogresjoner, samt spille noen kjente ukulelelåter.

Vegetarmat

Om du er vegetarianer eller ikke, er det viktig å kunne sette sammen et variert kosthold som dekker næringsstoffbehovet ditt. Vi lager forskjellige retter, helt fra bunnen av.

Vinyltrykk på klær

Vi lager egne trykk for trykking på tekstiler/klær ved hjelp av Silhouette Cameo kuttemaskin.

Årbok

Du får jobbe i en årbokredaksjon som samler tekst og bilder fra skoleåret, og setter dette sammen til en flott og minneverdig bok som alle elevene får i slutten av skoleåret.

Fra kr 155 500,-

Inkludert

  • Undervisning
  • Mat og rom på skolen (romtype: dobbeltrom)
  • Bad på rommet
  • Valgfag
  • Årbok
  • Fellesopplegg
  • Skolegenser
  • Studietur: Østlige Afrika
    • Mat (2 måltider per dag)
  • Studietur: Asia
    • Mat (2 måltider per dag)
    • Visum
  • Internett
  • Vaskemaskin
Minimumspris for linja 155 500,-

Du kan legge til (Huk av og se hvordan det påvirker prisen)

Lån og stipend

Studiestøtten for neste år vedtas av Stortinget i desember, ny beløp for studiestøtte legges inn etter det.
Summen du må dekke selv 155 500,-
(15 550,- per måned)
Når du takker ja til skoleplassen må du betale et administrasjonsgebyr. Resten av summen betaler du månedsvis gjennom skoleåret. Nærmere informasjon får du fra skolen.
Prisen på linja inkluderer opplegg på skolen, leie av programvare og utstyr, reiser osv. Prisne inkluderer ikke utgifter til vaksine, og noen måltider på tur.

Husk at du også trenger penger til dette

Dette utstyret får du låne av skolen

Digitale speilreflekskamera, fotoprinter, Macer med DaVinci Resolve (video), Capture One (foto) og Hindenburg (podkast), eget fotostudio, analoge kamera til filmfotografering, mørkerom, digitale videokamera, gimbals, trådløse mikrofoner.

Ta kontakt med oss i god tid om du har behov for tilpasninger, eller lurer på om vi kan tilrettelegge for deg.

Søk på linjaMer om skolenSkolens nettside

Nyheter

Mille (19) synes folkehøgskole er en god start på voksenlivet

Mille Helseth Gustavsen visste at hun ville gjøre noe annet enn ordinær skole etter videregående.

Få gratis skolekatalog i postkassa!

Få katalog med full oversikt over alle folkehøgskoler i posten. Bli kjent med skolene i ro og mak, og diskuter med venner og familie!

Bestill katalogen

Linjer som ligner

Creative writing

Namdals folkehøgskole
Helårskurs
17 t/uke
Frilynt

Forfatter

Danvik Folkehøgskole
Helårskurs
Kristen

Skriveverkstedet - Forfatter og skrivekunst

Åsane folkehøgskole - Bergen
Helårskurs
16 t/uke
Frilynt

Skapande skriving

Manger folkehøgskule
Helårskurs
19 t/uke
Frilynt

Fantasy: Fra Hobbiton til Hogwarts

Folkehøgskolen Sørlandet
Helårskurs
14 t/uke
Kristen

Skrivekunst

Buskerud Folkehøgskole
Helårskurs
15 t/uke
Frilynt

Skriv & publiser - Praha & Paris

Stavanger Urban Folkehøyskole StUF
Helårskurs
Frilynt

Skrivekunst

Nansenskolen
Helårskurs
24 t/uke
Frilynt

Fantasy Writer

Bjerkely folkehøyskole
Helårskurs
Kristen

Fantasy

Toten folkehøgskole
Helårskurs A
15 t/uke
Frilynt

Dungeons & Dragons

Bjerkely folkehøyskole
Helårskurs
Kristen

Rytmisk linje - Hiphop

Manger folkehøgskule
Helårskurs
19 t/uke
Frilynt

Litteratur

Nansenskolen
Helårskurs
24 t/uke
Frilynt

Skuespillerteknikk

Harstad Folkehøgskole
Helårskurs
15 t/uke
Frilynt