Testpilot / fly, simulator, Sør-Afrika

  • Kurslengde: Helårskurs
  • Oppstartsdato: 21.08.2027
  • Pris: fra 183 550,-
  • Verdigrunnlag:
    Kristen?
    De kristne folkehøgskolene har et kristent verdigrunnlag. De er eid av, eller knyttet til, kristne organisasjoner eller trossamfunn. De vil gjerne ha elever med ulike interesser og livssyn.
  • Tilbyr: Vegetar, vegan?
    De fleste skoler tilrettelegger for matallergier og andre behov. Ta gjerne kontakt med skolen.
  • Sted: Stavern
  • Studietur: Den franske riviera - Cannes og Nice, Golf og tennis i Spania, Italia!, Surfing i Marokko
Har du drømt om å se verden fra et nytt perspektiv? Testpilot er linja for deg som er nysgjerrig, eventyrlysten og har lyst til å lære mer om alt som skjer både på bakken og i lufta.

Testpilot på Stavern folkehøyskole gir deg en praktisk og spennende innføring i luftfart.

Testpilot på Stavern folkehøyskole gir deg en praktisk og spennende innføring i luftfart. Gjennom året vil du teste ut det å være pilot på blant annet seilfly, sportsfly, motorfly, modellfly, paragliding og fallskjermhopping. Vi bruker også mye tid i skolens flysimulatorer, der det både blir mange spennende utfordringer. 

Vi lærer hvordan fly fungerer, hva som kreves for å fly trygt, og hvilke muligheter som finnes innen luftfart. Gjennom praktiske aktiviteter får du utfordre deg selv, samarbeide og oppleve mestring. Du får erfaringer som kan være nyttige for en framtid innen luftfart, enten du liker teknologi, håndverk, fart og spenning eller bare ønsker å prøve noe utenom det vanlige.

 
 
På Testpilot tar vi deg et steg videre mot nye høyder, nye erfaringer og minner for livet. Her handler det ikke bare om å komme seg opp i lufta, men om å vokse som menneske, oppdage nye sider ved seg selv og dele store opplevelser med gode venner på veien.
 
I løpet av året vil vi også se utover Norges grenser og oppleve luftsport i et internasjonalt perspektiv. For de som ønsker det, kan det bli mulighet for både fallskjermhopp og paragliding i Sør-Afrika, der fantastiske naturopplevelser og gode forhold for flyging gir minner for livet. Å sveve over storslåtte landskap eller kjenne adrenalinet ved et hopp fra fly er opplevelser som få glemmer.
Du får delta i øvelser og scenarioer knyttet til redningsaksjoner til vanns og i fjellet, med fokus på samarbeid, lederskap, dømmekraft og beslutningstaking under press.
 

Kompetansemål for linja: 

  • Fly og motorlære 
  • Få kunnskap og grunnleggende ferdigheter på ulike type fly 
    • Introduksjonskurs i seilfly 
    • Introduksjonstur i sportsfly 
    • Introduksjonstur i motorfly 
  • Flysimulator, kunne operere utvalgt fly i 
    • X-plane 11 og 12, C172, B737 
    • DCS Combat Simulator world, Yak 52 (akro), F-16 
    • Condor 2, seilfly 
  • Få innblikk i hvordan flygeledere jobber 
  • Flyhistorie, besøke Dakota Norway, Warbids of Norway, Norwegian flying aces 
  • Gjennomføre kurs i Søk og redning 
  • Delta på Livredningskurs i vann 
  • Utvikle lederskap og dømmekraft  
  • Få verktøy for å mestre stressende situasjoner 
  • Bli drillet på kommunikasjon og samarbeid med andre 

​ 
Du vil også få oppleve: 

  • Å sveve i friluft  
  • Studietur til Sør-Afrika med introkurs i paragliding  
  • Gå utenfor komfortsonen 
  • Casetrening 
  • Isbading 
  • Grottetur 
    • Solodøgn i naturen 

Linja passer for alle som er nysgjerrige på luftfart og ønsker å oppleve gleden ved å fly, samtidig som de utvikler ferdigheter og egenskaper som er nyttige både i luften og på bakken.

Dette vil du lære

Kompetansemål for linja: 

  • Fly og motorlære
  • Få kunnskap og grunnleggende ferdigheter på ulike type fly
    • Introduksjonskurs i seilfly
    • Introduksjonstur i sportsfly
    • Introduksjonstur i motorfly
  • Flysimulator
  • Innblikk i flygeledelse
  • Gjennomføre kurs i Søk og redning 
  • Delta på Livredningskurs i vann 
  • Utvikle lederskap og dømmekraft  
  • Få verktøy for å mestre stressende situasjoner 
  • Kommunikasjon og samarbeid

Våre forventninger til deg

Du må ha normalt god fysisk og psykisk helse, og være motivert for å utfordre deg selv.

Folkehøyskolene har 6 skoledager i uken, og en vanlig undervisningsuke på Stavern fhs består normalt av;

  • Linjefaget - 2 hele undervisningsdager
  • Valgfagsdager; mandag, torsdag, fredag - fag i forskjellige størrelser.
  • Fellesfag er fordelt utover uka
  • Lørdagsseminar
  • Det vil også være flere linjeuker i året, hvor du har flere linjedager.

Med forbehold om endringer i timeplanen for 2026-27.

Last ned timeplan som pdf  ↓

Under ser du en kortversjon av årsplanen for 2026-2027:

Skolestart 22. august 2026

Uke 41 - Høstferie

Oktober - Valgfagsuke

Juleferie fra ca midten av desember

Jan/feb - Studieturperiode

Uke 8 - Vinterferie

Uke 12 - Påskeferie

April - Skoletur til Frankrike

Skoleavslutning 15. mai 2027

Endringer kan forekomme

Vi er ekstra stolte av vår valgfagsordning. Her får du stor valgfrihet og kan kombinere små og store fag i tillegg til linjen din. Fagene varer alt fra en halv dag til en hel dag (XL), så her får du muligheten til å fordype deg i flere fag. Endringer i valgfagsmenyen for 2026-27 vil forekomme;

AKTIV

Ønsker du deg en aktiv valgfagsuke, så er dette valgfaget for deg. Vi skal blant annet trene, spille, gjøre mange forskjellige aktiviteter og dra på tur i nærområdet.

Golf og Tennis i Spania

Pris: 15 000,-

Opplev en aktiv uke i Spania med golf og tennis i vakre omgivelser. Du bor på et komfortabelt resort med tilgang til førsteklasses golfbaner og tennisanlegg.

Italia! Bli med på en mat- og kulturreise

Pris: 14 000,-

Bli med på en tur fylt med kultur, fantastisk mat og spennende historie. I Roma møter vi alt fra gladiatorenes historie til små torg – midt i byens pulserende liv og sjarm.

KREATIV

I valgfagsuka så kan du velge deg en kreativ uke. Her kan du få tegne, male, sy, forme - ja, mulighetene er mange. Du får utforske nye teknikker og ha en sosial, lærerik og ikke minst kreativ uke.

Surfing i Marokko

Pris: 17 000,-

Opplev en uforglemmelig surfetur til Marokko, med perfekte bølger og spektakulære omgivelser. Bli med på et variert program som kombinerer surfing, sol, felleskap og ekte marokkansk kultur.

Bokhjørnet

Bokhjørnet er for deg som er leseglad og som ønsker å utforske spennende bøker, dele leseopplevelser og utvikle sin interesse for litteratur.

Bordtennis og pickleball

Her har vi fokus på teknikk og mye spill.

Dans

På dans lærer du ulike dansestiler og får utforske bevegelse, musikk og scenisk uttrykk.

Gjemsel

Inspirert av NRK sitt tv-program NM i Gjemsel, så bruker vi skolens bygg og utearealer til gjemsel, gi et lite vink, lenkesisten osv.

Hobbyhjørnet

Kreativ? Du liker å skape og lage ting med hendene og å la fantasien løpe fritt. Du kan lage ting til eget bruk eller å gi bort i gaver.

Kickboxing

Lær litt kampsport på en morsom og uformell måte. Faget utvikler styrke, utholdenhet og bevegelighet. Her får du prøve litt av alt!

Klatring og brattkort

Her får du prøvd deg i skolens klatrevegg, og du vil lærer deg sikring og teknikk. Senere på året vil det være mulig å ta brattkortprøven.

Knivlaging

Her får du mulighet til å lage din helt egen unike kniv og slire. En brukskniv du kan ha glede av i friluftslivet, resten av livet. Her kan du utvikle din formsans og skape behagelige linjer og design

Mobilfoto

Se rundt deg! Dette er faget hvor vi fanger øyeblikket, eller får øyeblikket til å leve i et bilde.

Padel og beach tennis

Padel og beach tennis kombinerer fart, teknikk og taktikk, og mye spill.

Racketsport

I undervisningen fokuserer vi på innlæring av grunnleggende teknikk og taktikk, og vi setter av masse tid til spill. Forløpet er sammensatt i 3 moduler: Spillforståelse, teknikk og taktikk

Selvforsvar

Vi baserer selvforsvarstreningen vår både på det fysiske og det psykiske aspektet. Mye går ut på å gjenkjenne situasjoner.

Sip'n'paint

På sip'n'paint får du være kreativ og sosial. Her males og tegnes det med en god kopp med kaffe, te eller kakao.

Spikking

Her skal du lære å forme tre med kniv. Du kan lage forskjellige figurer og redskap, som kopp og bestikk.

Styrketrening for jenter

Vi tilbyr et eget treningsprogram i styrke for jenter.

Ta opp fag

Ønsker du å ta opp fag fra vgs? Vi setter av tid i timeplanen for deg som trenger ekstra lesetid.

Turn

Her får du mulighet til å utvikle styrke, koordinasjon og kroppskontroll gjennom varierte turnøvelser og apparater.

Volleyball

Vi spiller Volleyball! Du vil lære mye om spillforståelse og grunnleggende teknikk.

Ball XL

Vi tester ut forskjellige ballsporter med både spill og teknikk.

GOLF XL

Du får ta kurset "Veien til golf" med golfpro ved Larvik golfklubb. Du lærer teknikker og presisjon fra utslag til putting.

Håndverk XL

Faget for deg som er kreativ, oppfinnsom og liker å bruke hendene. Her vil du lære å bruke verktøy, og vi jobber med tre, metall og lær. Vi lager alt fra bruksgjenstander til pynt.

Luftsport XL

Vi flyr modellfly og drone, og du får også bli med på en flytur med læreren.

Multisport XL

Et variert aktivitetsvalgfag med ballsport, racketsport, trening og turer.

Rampelys XL

Rampelys er for deg som liker å stå på scenen. Her boltrer vi oss i underholdende oppsetninger innen dans og musikal.

Vannsport XL

Et valgfag for deg som elsker vann! Vi prøver ulike vannsporter som padling, SUP og svømming. Du får utfordre deg, lære nye ferdigheter og ha det gøy ute på vannet.

Perspektiv

I 2. valgfagsperiode får elevene velge forskjellige fag hvor blant annet dilemmatrening, solidaritet, demokrati, miljø og bærekraft står i fokus.

Fra kr 183 550,-

Inkludert

  • Undervisning
  • Mat og rom på skolen (romtype: dobbeltrom)
  • Bad på gangen
  • Årbok
  • Fellesturer: hyttetur og Frankrike
  • Studietur: Den franske riviera - Cannes og Nice
    • Mat (2 måltider per dag)
  • Internett
  • Vaskemaskin
Minimumspris for linja 183 550,-

Du kan legge til (Huk av og se hvordan det påvirker prisen)

  • ?
    Dobbeltrom er inkludert i grunnbeløpet
    8 200,-

Lån og stipend

Studiestøtten for neste år vedtas av Stortinget i desember, ny beløp for studiestøtte legges inn etter det.
Summen du må dekke selv 183 550,-
(18 355,- per måned)?
Du betaler månedsvis gjennom skoleåret. Ekstra kostnader som enkeltrom, baderomstillegg, dietter, valgfagsturer og andre personlige utgifter vil bli fakturert ekstra gjennom skoleåret. Mer informasjon om dette blir sendt ut i informasjonsbrevet før skolestart.
Når du takker ja til skoleplassen må du betale et administrasjonsgebyr. Resten av summen betaler du månedsvis gjennom skoleåret. Nærmere informasjon får du fra skolen.

Husk at du også trenger penger til dette

  • Reiseforsikring på Golf og tennis i Spania, frivillig studietur
  • Vaksiner på Golf og tennis i Spania, frivillig studietur
  • Visum på Golf og tennis i Spania, frivillig studietur
  • Noen ekstra måltider på Golf og tennis i Spania, frivillig studietur (2 måltider per dag er inkludert)
  • Reiseforsikring på Italia!, frivillig studietur
  • Vaksiner på Italia!, frivillig studietur
  • Visum på Italia!, frivillig studietur
  • Noen ekstra måltider på Italia!, frivillig studietur (2 måltider per dag er inkludert)
  • Reiseforsikring på Surfing i Marokko, frivillig studietur
  • Vaksiner på Surfing i Marokko, frivillig studietur
  • Visum på Surfing i Marokko, frivillig studietur
  • Noen ekstra måltider på Surfing i Marokko, frivillig studietur (2 måltider per dag er inkludert)
  • Reiseforsikring på studietur Den franske riviera - Cannes og Nice
  • Vaksiner på studietur Den franske riviera - Cannes og Nice
  • Visum på studietur Den franske riviera - Cannes og Nice
  • Noen ekstra måltider på studietur Den franske riviera - Cannes og Nice (2 måltider per dag er inkludert)
  • Enkelte valgfag ?
    Noen av våre valgfag koster penger. Les mer om valgfag lenger opp på siden. Du velger valgfag først når du begynner på skolen.
  • Om du velger å bli på skolen i hjemreisehelgene må du ordne deg mat selv.
  • Lommepenger. På bloggen forteller fire elever hvor mye lommepenger de brukte i løpet av sitt år på folkehøgskole

Vi tilrettelegger for deg så godt vi kan og gjør justeringer i samråd med deg.

Ta kontakt med oss i god tid om du har behov for tilpasninger, eller lurer på om vi kan tilrettelegge for deg.

Søk på linjaMer om skolenSkolens nettside

Nyheter

Trygve Skaug om folkehøgskole: – Et av de beste årene i mitt liv

Musiker Trygve Skaug gikk musikklinja på Stavern folkehøgskole i 2004. I dag trekker han fram både musikken, menneskene og internatlivet når han snakker om året.

Vetle (24) begynte på folkehøgskole for å «restarte» hverdagen

Angrer du på at du ikke gikk på folkehøgskole etter videregående? Det er ikke for seint.

Få gratis skolekatalog i postkassa!

Få katalog med full oversikt over alle folkehøgskoler i posten. Bli kjent med skolene i ro og mak, og diskuter med venner og familie!

Bestill katalogen

Linjer som ligner

Ekstremsport Luft

Voss folkehøgskule
Helårskurs
Frilynt

Ekstremsport Paragliding

Seljord Folkehøgskule
Helårskurs
15 t/uke
Frilynt

Paragliding - Sør-Afrika og Nord-Makedonia

Valdres folkehøgskole
Helårskurs
Kristen

Ekstremsport på Reisefot

Seljord Folkehøgskule
Helårskurs
15 t/uke
Frilynt
Update cookies preferences