- Det viktigste året i livet
– Folkehøgskolene trenger styrkede rammebetingelser. Tilskuddet skal justeres på bakgrunn av elevtalls- og kostnadsutviklingen, og må være forutsigbart for skolene. Det vil KrF kjempe utrettelig for dersom vi får innflytelse etter valget, sier partileder Knut Arild Hareide.
– Nesten alle de jeg kjenner som har gått på folkehøgskole er begeistret, og betegner det som det beste eller viktigste året i livet. Det er den beste reklamen noen skole kan få, og er nok en viktig grunn til at årets opptak er større enn noen gang, sier Knut Arild Hareide.
Det har vært en jevn vekst med elever på folkehøgskole siden 2004. I dag går det 20 % flere elever på de norske folkehøgskolene enn det gjorde for 10 år siden. Elever på folkehøgskole utgjør over 11 prosent av et årskull. Det er flere enn det Forsvaret har inne til førstegangstjeneste. Forrige skoleår var «all time high» med nesten 7600 elever. Denne høsten startet det enda flere.
– Folkehøyskolene står KrFs hjerte nært. Ja egentlig har alle sentrumspartiene i norsk politikk et sterkt engasjement for skoleslaget, fortsetter Hareide.
– I 2015 budsjettet fikk KrF og Venstre forhindret dramatiske kutt på 10 mill. koner til folkehøgskolene, som ble foreslått av regjeringspartiene. Denne perioden har det også blitt startet to nye folkehøyskoler: Kristiansand Folkehøyskole og SKAP Kreativ Folkehøyskole i Mandal, etter påtrykk fra KrF og Venstre. Da var det ti år siden forrige nyetablering, sier han.

– Folkehøgskolene står KrFs hjerte nært, sier partileder i KrF, Knut Arild Hareide.
Les også: Folkehøgskole – mer populært enn noen gang
Styrk økonomien
– Folkehøgskolene trenger styrkede rammebetingelser. Tilskuddet skal justeres på bakgrunn av elevtalls- og kostnadsutviklingen, og må være forutsigbart for skolene. Det vil KrF kjempe utrettelig for dersom vi får innflytelse etter valget, lover Hareide.
Kristelig folkeparti mener også at det er viktig at elevene på folkehøgskolene sikres like muligheter som andre elever/studenter til studiestøtte i elleve måneder. Sammen med Venstre har de jobbet for dette den siste stortingsperioden, da Regjeringen forrige skoleår startet opptrappingen til økt studiestøtte for fulltidsstudenter fra ti til elleve måneder. Foreløpig er ikke elever på folkehøgskole inkludert i den økte satsingen.
– Folkehøgskolene er et viktig skoleslag. De må få bevare sin egenart, sier Hareide, som også ønsker å legge til rette for flere nye skoler i årene som kommer.

Utdrag fra KrFs partiprogram.
Les også: – Viktig signal fra KrF og Venstre
Ser hele mennesket
– Jeg tror den offentlige skolen har mye å lære av folkehøgskolene når det gjelder å se hele mennesket. KrF er opptatt av at skolen må ha et bredt kunnskapssyn og som har oppgave både danne og utdanne, sier Hareide.
– Folkehøgskolene er glitrende arenaer for både kunnskap, kultur, egenutvikling og dannelse – og et umistelig supplement til det offentlige skoletilbudet, legger han til.

Arendal 20170814. F.v. Bjørnar Moxnes, Rødt, Une Bastholm, MDG, Audun Lysbakken, SV, Trygve Slagsvold Vedum, Sp, Jonas Gahr Støre, Ap, Erna Solberg, Høyre, Siv Jensen, Frp, Knut Arild Hareide, Krf, Trine Skei Grande, Venstre, under partilederdebatten i Arendal kultur- og rådhus mandag kveld. POOL Foto: Tor Erik Schrøder / NTB scanpix
Skoleslaget fronter dessuten mange verdier som KrF kjenner seg igjen i.
– Folkehøgskolene bidrar til å fremme viktige verdier som internasjonal solidaritet, god forvaltning av natur og miljø og inkludering. Dette burde oftere løftes fram, avslutter Hareide.
Mest lest

Ikke gjør denne tabben når du søker folkehøgskole
Flere tusen søkere gjør denne tabben når de søker folkehøgskole. Det går…

- Rådgiver anbefalte meg folkehøgskole. Det er jeg veldig glad for nå!
Khalid hadde lenge vært skeptisk til folkehøgskole, men en varm anbefaling fra…

Tips fra elevene: hva skal du skrive i søknaden din?
Usikker på hva du skal skrive i søknaden til folkehøgskolen du vil…

Hva ser folkehøgskolene etter når de tar opp elever?
Det er ikke karakterene fra videregående som avgjør om man får plass på…

Kan man gå på folkehøgskole når man er 16 år?
De fleste folkehøgskoler har 18-års grense, men det er noen muligheter for…
Mest delt

Start på folkehøgskole i januar!
Visste du at du kan begynne på folkehøgskole i januar? Søk nå…

NÅ kan du søke folkehøgskole
Folkehøgskolene har åpnet for søknader for neste skoleår. Du kan søke folkehøgskole…

Jo tidligere du søker - jo større sjanse er det for å få plass
Søknadene strømmer inn til folkehøgskolene. Svært mange ønsker seg et sosialt år…

Landets mest fornøyde elever går på folkehøgskole
For åttende år på rad har analysebyrået EPSI målt elevtilfredsheten i det…

- Folkehøgskolene har aldri vært viktigere
Etter en annerledes vår er det stor forventning knyttet til skolestart på…
Kommentarer