Til hovedinnhold

GOLF / instruksjon, spill, simulator

  • Kurslengde: Helårskurs
  • Oppstartsdato: 22.08.2026
  • Pris: fra 162 600,-
  • Verdigrunnlag:
    Kristen
    De kristne folkehøgskolene har et kristent verdigrunnlag. De er eid av, eller knyttet til, kristne organisasjoner eller trossamfunn. De vil gjerne ha elever med ulike interesser og livssyn.
  • Tilbyr: Vegetar, vegan
    De fleste skoler tilrettelegger for matallergier og andre behov. Ta gjerne kontakt med skolen.
  • Sted: Stavern
  • Studietur for linja: Sør-Afrika - et eventyr med mening
  • Studietur for skolen: Den franske riviera - Cannes og Nice, Golf og tennis i Spania, Italia!, Surfing på Fuertaventura
Vi kan tilby fantastiske treningsforhold, unik oppfølging og lang golfsesong! Her får du de beste muligheter til å treffe flere fairways, senke flere putter og forbedre ditt handicap.

Drømmer du om å utvikle deg som golfspiller i et godt og trygt fellesskap? Hos oss får du ikke bare fantastiske treningsforhold – du vil også få en tett og personlig oppfølging, en lang golfsesong og et fellesskap som heier på deg.

Uansett om du har spilt golf i flere år eller om du nettopp har fullført VTG-kurset, er dette linjen for deg. Her får du muligheten til å treffe flere fairways, senke flere putter og forbedre ditt handicap – i trygge og motiverende omgivelser. Vi hjelper deg å ta et steg videre – både teknisk, mentalt og sosialt – slik at du kan utvikle deg som golfspiller og menneske.

Når vinteren kommer, fortsetter golftreningen innendørs. Vi benytter skolens egne Trackman golfsimulator, som gir deg mulighet til å jobbe med presisjon og analyse. Det blir mange varierte dager, med aktiviteter som styrker både kropp og fellesskap.

📌 Besøk GOLF sin hjemmeside

I tillegg til golf får du også mulighet til å prøve deg på:

  • Racketsport
  • Klatring
  • Curling
  • Yoga
  • Mange forskjellige valgfag
  • Valgfagsturer

Skolen ligger kun fem minutter fra en av Norges vakreste golfbaner – Larvik Golfklubb. Den internasjonalt anerkjente seasidebanen blir ditt klasserom store deler av skoleåret, og du får spillerett både her og på flere andre baner i Vestfold.

I golfsesongen vil du få trening og veiledning av Henrik Björelind, en erfaren golf-pro med over 20 års erfaring. Han vil følge deg og dine medelever tett, og bidra til at du utvikler både teknikk og forståelse for spillet.

GOLF passer for deg som er interessert i golf og annen idrett. Du vil få unik oppfølging om du er nybegynner eller en aktiv golfer. Du må ha tatt VTG-kurset før oppstart.

Dette vil du lære

  • Svinganalyse
  • Senk ditt handicap
  • Trackman golfsimulator på skolen
  • Trening på en av Norges fineste golfbaner
  • Andre aktiviteter mellom slagene

Audun Kristiansen

Linjelærer GOLF

Audun er et naturtalent når det kommer til idrett. Han er irriterende god. Heldigvis er han flink til å lære fra seg og gjøre andre gode også. Han skaper godt humør rundt seg, både blant elever og kollegaer. Audun har en bachelor i idrett og friluftsliv fra Høyskolen i Agder og University of South Australia. Han har 18 års erfaring som lærer i folkehøyskolen.

Epost: ak@stavernfhs.no
Telefon: 990 41 603

Henrik Björelind

Instruktør GOLF

Du vil være i gode hender med Henrik Björelind som instruktør. Henrik er utdannet trener med mange års erfaring. Henrik har vært kvalifisert PGA Club Professional siden 1998. Han har bred erfaring i trening / coaching av golfere i alle aldre og spillnivåer.

Folkehøyskolene har 6 skoledager i uken, og en vanlig undervisningsuke på Stavern fhs består normalt av;

  • Linjefaget - 2 hele undervisningsdager
  • Valgfagsdager; mandag, torsdag, fredag - fag i forskjellige størrelser.
  • Fellesfag er fordelt utover uka
  • Lørdagsseminar
  • Det vil også være flere linjeuker i året, hvor du har flere linjedager.

Med forbehold om endringer i timeplanen for 2026-27.

Last ned timeplan som pdf ↓

Under ser du en kortversjon av årsplanen for 2026-2027:

Skolestart 22. august 2026

Uke 41 - Høstferie

Oktober - Valgfagsuke

Juleferie fra ca midten av desember

Jan/feb - Studieturperiode

Uke 8 - Vinterferie

Uke 12 - Påskeferie

April - Skoletur til Frankrike

Skoleavslutning 15. mai 2027

Endringer kan forekomme

Vi er ekstra stolte av vår valgfagsordning. Her får du stor valgfrihet og kan kombinere små og store fag i tillegg til linjen din. Fagene varer alt fra en halv dag til en hel dag (XL), så her får du muligheten til å fordype deg i flere fag. Endringer i valgfagsmenyen for 2026-27 vil forekomme;

AKTIV

Ønsker du deg en aktiv valgfagsuke, så er dette valgfaget for deg. Vi skal blant annet trene, spille, gjøre mange forskjellige aktiviteter og dra på tur i nærområdet.

Golf og Tennis i Spania

Pris: 15 000,-

Opplev en aktiv uke i Spania med golf og tennis i vakre omgivelser. Du bor på et komfortabelt resort med tilgang til førsteklasses golfbaner og tennisanlegg.

KREATIV

I valgfagsuka så kan du velge deg en kreativ uke. Her kan du få tegne, male, sy, forme - ja, mulighetene er mange. Du får utforske nye teknikker og ha en sosial, lærerik og ikke minst kreativ uke.

Italia! Bli med på en mat- og kulturreise

Pris: 14 000,-

Bli med på en tur fylt med kultur, fantastisk mat og spennende historie. I Roma møter vi alt fra gladiatorenes historie til små torg – midt i byens pulserende liv og sjarm.

Surfing på Fuertaventura

Pris: 17 000,-

Bli med på en uke til med surfing og masse aktivitet på Fuertaventura. På dagen surfer vi, mens vi på fritiden finner på mange forskjellige aktiviteter som tennis, beachvolleyball, svømming og yoga.

Gitar

Her lærer du å spille gitar! Vi har flere ferdighetsnivåer slik at du finner en gruppe som passer deg.

Gjemsel

Inspirert av NRK sitt tv-program NM i Gjemsel, så bruker vi skolens bygg og utearealer til gjemsel, gi et lite vink, lenkesisten osv.

Hobbyhjørnet

Kreativ? Du liker å skape og lage ting med hendene og å la fantasien løpe fritt. Du kan lage ting til eget bruk eller å gi bort i gaver.

Kickboxing

Lær litt kampsport på en morsom og uformell måte. Faget utvikler styrke, utholdenhet og bevegelighet. Her får du prøve litt av alt!

Klatring og brattkort

Her får du prøvd deg i skolens klatrevegg, og du vil lærer deg sikring og teknikk. Senere på året vil det være mulig å ta brattkortprøven.

Knivlaging

Her får du mulighet til å lage din helt egen unike kniv og slire. En brukskniv du kan ha glede av i friluftslivet, resten av livet. Her kan du utvikle din formsans og skape behagelige linjer og design

Racketsport

I undervisningen fokuserer vi på innlæring av grunnleggende teknikk og taktikk, og vi setter av masse tid til spill. Forløpet er sammensatt i 3 moduler: Spillforståelse, teknikk og taktikk

Spikking

Her skal du lære å forme tre med kniv. Du kan lage forskjellige figurer og redskap, som kopp og bestikk.

Styrke & kondis

Her får du et treningsprogram for å trene både styrke og kondis, med god oppfølging av lærer.

Styrketrening for jenter

Vi tilbyr et eget treningsprogram i styrke for jenter.

Volleyball

Vi spiller Volleyball! Du vil lære mye om spillforståelse og grunnleggende teknikk.

Yoga

Dette er et valgfag der du kommer som du er, og det spiller ingen rolle om du har gjort yoga før eller ikke. Undervisninga blir lagt opp slik at alle gjør øvelsene i sitt eget tempo.

Fotball XL

Her terper vi på teknikker, slik at vi kan få til skikkelig spill på slutten av økta!

GOLF XL

Du får ta kurset "Veien til golf" med golfpro ved Larvik golfklubb. Du lærer teknikker og presisjon fra utslag til putting.

Håndverk XL

Faget for deg som er kreativ, oppfinnsom og liker å bruke hendene. Her vil du lære å bruke verktøy, og vi jobber med tre, metall og lær. Vi lager alt fra bruksgjenstander til pynt.

Multisport XL

Et variert aktivitetsvalgfag med ballsport, racketsport, trening og turer.

Rampelys XL

Rampelys er for deg som liker å stå på scenen. Her boltrer vi oss i underholdende oppsetninger innen dans og musikal.

Vannsport XL

Et valgfag for deg som elsker vann! Vi prøver ulike vannsporter som padling, SUP og svømming. Du får utfordre deg, lære nye ferdigheter og ha det gøy ute på vannet.

Perspektiv

I 2. valgfagsperiode får elevene velge forskjellige fag hvor blant annet dilemmatrening, solidaritet, demokrati, miljø og bærekraft står i fokus.

Fra kr 162 600,-

Inkludert

  • Undervisning
  • Mat og rom på skolen (romtype: dobbeltrom)
  • Bad på gangen
  • Årbok
  • Fellesturer
  • Studietur: Den franske riviera - Cannes og Nice
    • Mat (2 måltider per dag)
  • Studietur: Sør-Afrika - et eventyr med mening
    • Mat (2 måltider per dag)
  • Internett
  • Vaskemaskin
Minimumspris for linja 162 600,-

Du kan legge til (Huk av og se hvordan det påvirker prisen)

  • Dobbeltrom er inkludert i grunnbeløpet
    7 900,-

Lån og stipend

Studiestøtten for neste år vedtas av Stortinget i desember, ny beløp for studiestøtte legges inn etter det.
Summen du må dekke selv 162 600,-
(16 260,- per måned)
Du betaler månedsvis gjennom skoleåret. Ekstra kostnader som enkeltrom, baderomstillegg, dietter, valgfagsturer og andre personlige utgifter vil bli fakturert ekstra gjennom skoleåret. Mer informasjon om dette blir sendt ut i informasjonsbrevet før skolestart.
Når du takker ja til skoleplassen må du betale et administrasjonsgebyr. Resten av summen betaler du månedsvis gjennom skoleåret. Nærmere informasjon får du fra skolen.

Husk at du også trenger penger til dette

  • Reiseforsikring på Golf og tennis i Spania, frivillig studietur
  • Vaksiner på Golf og tennis i Spania, frivillig studietur
  • Visum på Golf og tennis i Spania, frivillig studietur
  • Noen ekstra måltider på Golf og tennis i Spania, frivillig studietur (2 måltider per dag er inkludert)
  • Reiseforsikring på Italia!, frivillig studietur
  • Vaksiner på Italia!, frivillig studietur
  • Visum på Italia!, frivillig studietur
  • Noen ekstra måltider på Italia!, frivillig studietur (2 måltider per dag er inkludert)
  • Reiseforsikring på Surfing på Fuertaventura, frivillig studietur
  • Vaksiner på Surfing på Fuertaventura, frivillig studietur
  • Visum på Surfing på Fuertaventura, frivillig studietur
  • Noen ekstra måltider på Surfing på Fuertaventura, frivillig studietur (2 måltider per dag er inkludert)
  • Reiseforsikring på studietur Den franske riviera - Cannes og Nice
  • Vaksiner på studietur Den franske riviera - Cannes og Nice
  • Visum på studietur Den franske riviera - Cannes og Nice
  • Noen ekstra måltider på studietur Den franske riviera - Cannes og Nice (2 måltider per dag er inkludert)
  • Reiseforsikring på studietur Sør-Afrika - et eventyr med mening
  • Vaksiner på studietur Sør-Afrika - et eventyr med mening
  • Visum på studietur Sør-Afrika - et eventyr med mening
  • Noen ekstra måltider på studietur Sør-Afrika - et eventyr med mening (2 måltider per dag er inkludert)
  • Enkelte valgfag
    Noen av våre valgfag koster penger. Les mer om valgfag lenger opp på siden. Du velger valgfag først når du begynner på skolen.
  • Utstyr til linja (se Utstyr til linja nedenfor)
  • Om du velger å bli på skolen i hjemreisehelgene må du ordne deg mat selv.
  • Lommepenger. På bloggen forteller fire elever hvor mye lommepenger de brukte i løpet av sitt år på folkehøgskole

Dette utstyret får du låne av skolen

  • Ski
  • Skøyter
  • Kano
  • Kajakk
  • SUP
  • Surfebrett

Dette utstyret må du stille med selv

Du må ta med eget golfutstyr, og egnede klær og fottøy for ulike værforhold. Golfsesongen varer ofte til november, og vi anbefaler at du tar med ullundertøy, gode sko og regntøy/allværsklær.

Vi tilrettelegger for deg så godt vi kan og gjør justeringer i samråd med deg.

Ta kontakt med oss i god tid om du har behov for tilpasninger, eller lurer på om vi kan tilrettelegge for deg.

Søk på linjaMer om skolenSkolens nettside

Nyheter

Vetle (24) begynte på folkehøgskole for å «restarte» hverdagen

Angrer du på at du ikke gikk på folkehøgskole etter videregående? Det er ikke for seint.

Sånn kombinerte vi yrkesfag og folkehøgskole

Folkehøgskole er ikke bare for de som skal studere seinere. Les hvorfor Anton, Mia Kristine, Maja og Thomas ville gå på folkehøgskole.

Få gratis skolekatalog i postkassa!

Få katalog med full oversikt over alle folkehøgskoler i posten. Bli kjent med skolene i ro og mak, og diskuter med venner og familie!

Bestill katalogen

Linjer som ligner

Idrett Diskgolf

Nordvestlandet folkehøgskole
Helårskurs
18 t/uke
Kristen

Golf Global - Sydney & Melbourne, Australia

Karmøy Folkehøgskule
Helårskurs B
10 t/uke
Frilynt

Golf og Ski Spania

Hallingdal Folkehøgskole
Helårskurs
13 t/uke
Frilynt

Discgolf og Padel - Sør Europa

Stord Folkehøgskole
Helårskurs
Frilynt

Golf

Fredrikstad Folkehøyskole, Haugetun
Helårskurs
Kristen

Golf & Reise

Nordhordland Folkehøgskole
Helårskurs
Kristen

Golf Ski Surf - Sør-Afrika og Alpene

Valdres folkehøgskole
Helårskurs
Kristen

Golf- Sør Europa

Stord Folkehøgskole
Helårskurs
13 t/uke
Frilynt

Diskgolf

Torshus folkehøgskule
Helårskurs
15 t/uke
Frilynt

Golf.Idrett

Sunnmøre Folkehøgskule
Helårskurs
30 t/uke
Kristen

Diskgolf+

Risøy Folkehøyskole
Helårskurs
12 t/uke
Kristen

Multisport Japan

Toten folkehøgskole
Full
Helårskurs A
Frilynt

Norwegian Language and Culture

Nordmøre Folkehøgskule
Helårskurs B
6 t/uke
Frilynt