
- Skogn folkehøgskole
- Telefon: 74 08 57 20
- E-post: kontor@skognfhs.no
- Kurslengde: Helårskurs
- Studietur for linja: Vårfisketur etter sjøørret, Costa Rica, Håkjerringfiske, Isfisketur(er), Kveitefiske Trøndelagskysten/Nordland, Laksefisketur i Trøndelag
- Studietur for skolen: To frivillige studieturer, Bli-kjent-tur, Blåtur
- Verdigrunnlag: FrilyntDe frilynte folkehøgskolene har verdigrunnlag som ikke tar utgangspunkt i ett bestemt livssyn. De vil gjerne ha elever med ulike interesser og livssyn.
-
Tilbyr: VegetarDe fleste skoler tilrettelegger for matallergier og andre behov. Ta gjerne kontakt med skolen.
- Sted: Skogn, Levanger kommune
- Oppstartsdato: 26. august 2023
- Linjefag: 14 timer/uke
- Pris: fra 135 410,-
- Følg linja på Facebook
- Følg linja på Instagram
- Følg linja på Youtube
- Følg linja på TikTok
Fiske og friluftslivslinja på Skogn FHS tilbyr et magisk år med fiske og friluftsliv. Unike opplevelser med gode venner høyt til fjells, langt til skogs, i sjøen og i Costa Rica.
Fiske etter svær ørret, kruttsterke kveiter, svær sei, store langer, glupske gjedder og tropiske arter. Vi på Fiske og Friluftslivslinja tilbyr et skoleår med friluftsliv i ekte villmark, med gode venner og fiskerike vann!
Klasserom ute.
Fiske og friluftsliv er en praktisk linje. Vi bruker mye tid ute på tur og vi overnatter gjerne i telt eller hengekøye. Om været er på vår side sover vi under åpen himmel. Skolen ligger nært skog, fjell og sjø.
Kart og kompass.
Skal vi på langtur er kart og kompass nødvendig for å ta deg frem i naturen. Dette lærer du!
Området skolen ligger på er et eldorado for fiske og friluftsliv. I nærheten finner vi gode lakseelver som tilbyr laksefiske for oss. I nærområdet ligger flere gode fiskevann og elver med svær ørret og røye. Trondheimsfjorden er et steinkast fra skolen. Hos oss får du båtførerprøven og tilgang på en sjark og to båter, og to egne fiskestenger fra merkene Seeberg/Daiwa som du kan bruke til alt fiske vi skal gjøre.
Vi er mye ute i naturen og har klasserom ute. Vi fisker kveite og sjøørret, og elevenes ønsker møtes.
Som elev får du din egen stangpakke, med to stenger, snelle og snøre som er designet for alt fiske vi bedriver, i tillegg har vi gode avtaler med noen av bransjens største merker for handling av utstyr som vadere, flustenger etc!
Studietur:
Vi drar på studietur til Costa Rica. Her skal vi fiske tropiske arter som Roosterfish, Bones, Jacks, Tarpon, Barracuda og Mahi. Vi fisker fra båt, land og kajakk. Vi sover på stranden, padler kajakk, drar på hengekøyetur under palmene, og bader I krystallklart vann. En opplevelse du aldri glemmer. Studieturen er valgfri og du må ikke være med. Da vil og prisen bli redusert.
Vi på linja Fiske og friluftsliv tilbyr et variert år med fiske og friluftsliv året rundt. I tillegg lærer vi å tilberede fisken, binde fluer og fluekasting.