
Full gass: Motor og maskin
- Sjøholt Folkehøgskole – Ørskog
- Telefon: 70239090
- E-post: kontor@sjoholtfhs.no
- Kurslengde: Helårskurs
- Oppstartsdato: 21.08.2027
- Linjefag: 12 timer/uke
- Pris: fra 178 600,-
- Sted: Ålesund
- Studietur: Skoletur til utlandet

Her kombinerer vi fart og spenning med praktisk læring og nyttig kompetanse. Du får mulighet til å ta kurs innen blant annet anleggsmaskiner og truck, med praksis og opplæring fram mot kompetansebevis der dette inngår. Du kan også ta kurs innen varme arbeider, arbeidsvarsling, motorsag og ATV. Dette er kompetanse du kan få bruk for både i arbeidslivet og videre utdanning.
Vi skal besøke spennende bedrifter og fabrikker i nærområdet, bli kjent med ulike maskiner og teste ferdighetene våre. Og selvfølgelig skal vi ha det gøy! Vi tar turen til gokartbanen i Ålesund – hvem blir skolens råeste gokartfører?
Vi skal på turer og opplevelser som kan bli noen av årets store høydepunkter. Hva sier du til å sitte på med en rallyfører, oppleve billøp fra publikumsplass eller dra på rally? Kanskje vi også får prøve oss på Norges lengste gokartbane!
Skolen har tilgang til maskiner og simulatorer, så du får utforske både praktisk kjøring og teknologi. Vi skal lære gjennom å prøve, utforske og samarbeide – og variere mellom nyttig kompetanse og skikkelig gode opplevelser.
AGRITECHNICA i Hannover, Tyskland: Opplev en av verdens store messer for landbruksteknologi, maskiner og innovasjon.
Autostadt: Utforsk bilteknologi og bilhistorie.
Billøp i Norge eller Sverige: Kjenn på stemningen, lyden og farten fra tribunen.
EURO EXPO i Ålesund: Opplev industri, maskiner og spennende teknologi.
Du liker å bruke hendene, lære gjennom praksis og finne ut hvordan ting fungerer. Du trenger ikke kunne alt om motor og maskiner fra før – det viktigste er at du er nysgjerrig og har lyst til å lære.
På Full gass får du et annerledes år på folkehøgskole, med nye venner, praktiske ferdigheter, fart og spenning. Og kanskje reiser du hjem med kursbevis og kompetanse som åpner nye muligheter videre.
Er du klar for et år med full gass?
Full gass: Motor og maskin passer for deg som liker motor, maskiner, fart og spenning – og som helst vil lære gjennom å prøve selv. Du trenger ikke ha masse erfaring fra før, bare være nysgjerrig!
Bruke og bli kjent med ulike maskiner og simulatorer.
Ta relevante kurs innen anleggsmaskiner, truck, ATV og motorsag.
Lære om sikkerhet, arbeidsvarsling og HMS.
Utforske motor, maskinteknologi og praktisk arbeid.
Utvikle samarbeidsevne og praktiske ferdigheter.
Oppleve gokart, rally og spennende motorarrangementer.
Få kompetanse du kan ta med deg videre i arbeidslivet.
For å være i arbeid er det noen egenskaper som er grunnleggende:
- Stå opp om morgenen
- Du er til å stole på
- Du gjør det du får beskjed om å gjøre
- Du er en god og støttende kollega
Har du dette på plass er det bra!
Vi skal ha en felles avslutningstur i slutten av april/ i starten av mai.
Skoleåret 25/26 reiste vi til Spania på avslutningstur
Obligatorisk: Ja
Pris: Inkludert i linjepris
Varighet: En uke
Hvert år reiser skolen på en avslutningstur. Turen skal være en fin avslutning for alle elevene. Denne reisen er dekket av skolepengene. Opplevelser, læring og samhold er stikkord på turen. Skoleåret 2024-25 reiser vi til Spania, skoleåret 2025-26 blir bestemt senere
Tormod er vår dyktige vaktmester. Er det noe som ikke virker som det skal? Tormod er på saken. I tillegg har han valgfag motorsag. Han er en bild og glad trønder!
Epost: tormod@sjoholtfhs.no
Telefon: 91800170
Skoleåret starter august 2026 og avsluttes mai 2027.
Skolen er stengt i feriene. Skolen stenges kl. 16.00 siste dag før ferien, og åpner første dagen før undervisningen starter kl. 13.00. Første måltid er kveldsmat.
Last ned årsplan som pdf ↓Vi har to dager med valgfag i uka. Vi velger nye valgfag 4 ganger gjennom skoleåret. Det går med 6-8 timer valgfag i uka.
Bading, svømming, dødsing, racing på sklier, stupetårn og vannlek på Moa svømmehall + bading i fjorden året rundt for den som vil
En dag i uke reiser til en av de mange flotte diskgolfbanene på Sunnmøre. Her får du prøve deg i all slags terreng, og i all slags vær! Her er plass til alle nivå.
Sammen ser vi filmer, og analyserer og snakker om filmens innhold.
I mars/april kan stortorsken komme inn i fjorden. Bli med å fang havets delikatesser!
Lær deg å lage mat på budsjett. God, sunn og velsmakende mat til en billige penge.
Innebandy er en undervurdert sport! To timer i uken skal vi spille, trene teknikk og ha små konkurranser for å bli enda flinkere til på behandle den lille ballen.
Dette er valgfaget hvor en konkurrer mot hverandre i spillet just dance. La svetten piple og slippe rockefoten løs.
Her lager vi og brenner keramikk. Få opplæring av linjelærer på kreativ.
På Sunnmøre er det mange klatremuligheter både ute og inne. På dette valgfaget får du øve deg med ditt eget nivå på ulike klatreruter og teknikker.
Vi har et stort løypenett rett ved skolen. Dette vil vi bruke i valgfag langrenn. Her er du velkommen enten som nybegynner eller om du har OL som mål.
Legg deg bak i en myk Stressless og nyt de beste bøkene i valgfag Lesehjørnet. Her leses det og samtales om ulik type litteratur,
I dette valgfaget kan de som vil, få oppdatere mattekunnskapene sine fra ungdomsskolen. Alt i rolige omgivelser uten stress med karakterer
Få opplæring i bruk av motorsag og motta et kompetansebevis når du har gjennomført opplæringen. Det blir selvsagt også satt av tid til å få brukt motorsagen noe.
Ingenting er å være sammen om å spille musikk. På musikkverkstedet kan du komme med dine talenter, og så setter vi sammen musikk etter beste evne!
Plass til 8 elever per gang. Bli med til en padelhall og spill denne gøyale sporten.
lær deg å spille piano med tett oppfølging av lærer.
Tenkt deg å gå på Pokemonjakt med skolevenner tre timer i uken, og samtidig få lov til å kalle det skole! Fysisk aktivitet, sosialt, spennende og inkluderende!
Er du glad i å ta i et tak? Vi har et godt samarbeid med næringsliv og bønder i området, og sammen finner vi ut hvilke praktiske oppgaver du liker å jobbe med.
Pris: 1 500,-
Når kuldegradene og snøen kommer, ligger skolen vår ca 1 time unna Norges beste offpist-anlegg - Strandafjellet. Bli med og dans i pudder på Strandafjellet!
Skriv søknad på sommerjobber etc
Her er det plass til 8 elever per valgfagsperiode. Vi kjører til den lokaleskytehallen hvor dere får opplæring i å skyte med salonggevær.
Vi dekorer en vegg med street art.
Sammen med vår strålende vaktmester kan du delta i hverdagsarbeidet hans. Skifte lyspære, smøre dørhengsler, drikke kaffi:-) og ellers være med i smått og stort av det han gjør på.
Volleyball er viktig i folkehøgskolen. Det å kunne noen av slagene i denne idretten fører deg lett inn i sosiale sammenhenger senere i livet.
Bli med og lage youtubefilmer til bruke i markedsføring.
Vi tar inn elever fra det året de fyller 16 år! Her er det ingen karakterer, eksamen eller lekser. Få nye venner i et godt og trygt miljø.
Du kan søke plass fra det året du fyller 16 år. I søknaden legger du ved siste karakterutskrift. Har du spesielle utfordringer, så er det viktig at skolen får informasjon om dette. Vi ønsker å legge til rette for et godt skoleår for hver og en av våre elever.
Les om 16 åringene Vetle og Felmata som gikk på Sjøholt Folkehøgskole da de var 16 år
Vi har svært god kompetanse og bred erfaring i å tilrettelegge og imøtekomme ulike behov.