Er ikke folkehøgskolene gode nok for Høyre?

Senterpartiet mener folkehøgskolene har et viktig utdanningstilbud, som bør bli ivaretatt og styrket. Det bør også være et tilbud for alle ungdommer som trenger et annerledes-år, ikke bare de med tjukk lommebok. Er ikke skoler uten eksamen med pedagogisk frihet gode nok for Høyre?

I Regjeringa sitt forslag til statsbudsjett for 2018 kutter de 45 millioner kr til folkehøgskolene, når kutt i tilskudd, kutt i studiestøtte og elevveksten ikke blir regnet med. Kun en ny folkehøgskole i Mandal er lovet gradvis opptrappet tilskudd fram i tid. Senterpartiet lurer på om skoler uten eksamen med pedagogisk frihet ikke er gode nok for Høyre?

  • Senterpartiet mener folkehøgskolene har et viktig utdanningstilbud, som bør bli ivaretatt og styrket. Det bør også være et tilbud for alle ungdommer som trenger et annerledes-år, ikke bare de med tjukk lommebok.
  • I vårt alternative statsbudsjett økte vi rammen i fjor, og inkluderte 11 måneders studiestøtte til folkehøgskoleelever. Det vil vi jobbe for i år også.
I oktober besøkte Marit Knutsdatter Strand Valdres folkehøgskole, og fikk snakke med flere elever. Besøket styrket troen på folkehøgskole som viktig utdanningstilbud. FOTO: Geir Helge Skattebo

Les også: Senterpartiet: – Folkehøgskolene er et viktig utdanningstilbud

Mangfold i utdanning

Folkehøgskolene har en egenart og geografisk spredning som gjør dem verdifulle både for elevene og lokalsamfunnene der de er.

Elevene møter gjerne naturen og lokalsamfunnet på en helt annen måte enn ellers. Når flere elever sier dette er det beste året i deres liv, må vi finne rom til å prioritere dette i statsbudsjettet.

Flere steder i landet har det vært økning i antall folkehøgskoleelever, og flere nye folkehøgskoler er tenkt etablert.

Når regjeringa foreslår å kutte i støtten for tredje gang, lover dette ikke godt for videre utvikling av mangfoldet i utdanninga.

Under besøket på Valdres folkehøgskole lovet Marit Knutsdatter Strand (Sp) å jobbe for økt støtte til folkehøgskolene. Her sammen med prorektor Stian Ulberg (f.v.) og rektor Jens Rindal. FOTO: Geir Helge Skattebo
285

Mest lest

Når bør du søke folkehøgskole?

Folkehøgskolene tar opp elever på en helt annen måte enn andre skoleslag. Folkehøgskolene har ikke samordna opptak og heller ingen søknadsfrist. Det er likevel en dato du bør være klar over. 

Fra folkehøgskoleelev til milliardær: Røkke står bak nytt millionfond

50 år etter året på Bakketun Folkehøgskole, går gamle klassekamerater sammen om å forvalte et millionfond støttet av forretningsmann, industrieier og tidligere folkehøgskoleelev Kjell Inge Røkke. 

"Helsesista" anbefaler folkehøgskole: – Ta deg god tid

Etter mange år med karakterer, krav og et fastlagt skoleløp, tror "Helsesista" at unge kan ha godt av å få mulighet til å løfte blikket. Hun mener folkehøgskolen kan gi rom for å finne ut hvem man er, hva man liker og hva man ønsker å bidra med i samfunnet.

Takk, Kong Harald!

Kong Harald har gjennom et langt liv i tjeneste for Norge vært en samlende skikkelse og en konge med stor nærhet til menneskene. Folkehøgskolene takker for hans innsats, varme og engasjement for fellesskapet.

Sunniva Gylver: – Folkehøgskolene er helt fantastiske steder

Biskop Sunniva Gylver mener folkehøgskolene tilbyr noe som er viktigere enn noen gang: fysiske fellesskap, rom for de store spørsmålene og tid til å finne ut av seg selv og verden.

Mest delt

Ta sommerferien på folkehøgskolenes sommerhoteller

Blir det Norgesferie i sommer? Da bør du sjekke mulighetene for å…

Se alle folkehøgskolenes ledige restplasser

Har du enda ikke søkt folkehøgskole? Da har du muligheten nå. Folkehøgskolenes…

Når bør du søke folkehøgskole?

Folkehøgskolene tar opp elever på en helt annen måte enn andre skoleslag.…

Du rekker fortsatt å søke folkehøgskole

Det er dessverre en stor misforståelse ute og går: Mange tror at…

Elevenes pakketips til folkehøgskolen

Les elevenes beste tips etter et år på folkehøgskole!

Update cookies preferences