
Sea & Soul // VÅR 27
- Møre Folkehøgskule – Ørsta
- Telephone: 70 04 19 99
- E-mail: kontor@more.fhs.no
- Course length: Halvår — vår
- Start-up date: 01.05.2027
- Course teaching amount: 15 hours/week
- Price: from NOK 82 000,-
- Location: Ørsta

Sea & Soul gir deg ro, energi og balanse. Vi kombinerer hav, yoga og aktivitet med reise til et varmere land i oktober / november. Dette er linja for deg som vil ha et halvår med tid til ettertanke!
Vil du ha et halvår der du finner balansen mellom aktivitet og hvile, fellesskap og ro? Sea & Soul handler om å oppleve livsglede uten prestasjonspress. Vi kombinerer fysisk aktivitet, naturopplevelser, yoga og mindfulness med fellesskap, reise og refleksjon.
Gjennom kurset får du prøve kajakk, SUP og padling på fjorden – med Sunnmørsalpene som kulisse. Du får oppleve fjellturer og friluftsliv i nærområdet, kombinert med aktiviteter som styrketrening, ballspill og sirkeltrening. Vi jobber med grunnleggende trening, men alltid med fokus på glede og mestring fremfor resultater. En viktig del av året er yoga, pust og mindfulness. Disse øktene gir deg verktøy for å finne ro og overskudd – noe som gjør godt både for kroppen og hodet.
Mellom vinter- og påskeferien har vi vår studietur 2-3 uker i Europa. Du er med og bestemmer opplegget for turen, både reisemål og opplevelser!
Finn balansen mellom kropp, sinn og natur. Høstlinja kombinerer yoga, friluftsliv, sjøliv og mindfulness. Du får prøve padling, fjellturer, styrke og pusteteknikk – alt i vakre Sunnmørske omgivelser. Fellesskap, sol og inspirasjon er de viktigste ingrediensene når vi lager denne linja.
Sea & Soul passer for deg som vil oppleve et folkehøgskoleår fylt med påfyll, vennskap og balanse i hverdagen.
At our colege you can choose between many field trips. You can stay in Norway with the mountains and fjords the whole time, or you can go to exeprience Bali, Thailand, China, Japan, Spain or other desitnations. You can choose your own trips and make your perfect schoolyear!
Mandatory: Yes
Price: Included in course price
Duration: 3 dager
Første uke etter studiestart reiser vi 3 dager til Standalshytta midt i de fantastiske Sunnmørsalpene. Her blir vi kjent med oss selve, hverandre og området vi skal være i det kommende året!
Mandatory: Yes
Price: Included in course price
Duration: 1 uke
Meals included per day: 2
Sol, samhold og saltvann – ei uke du aldri glemmer
Når høsten senker seg over Sunnmørsalpane, gjør vi det eneste riktige: vi reiser sørover! Hele Møre folkehøgskule tar turen til varmen – kanskje til Italia, kanskje til en av Kanariøyene – for ei uke med sol, fellesskap og ny energi.
Se for deg å starte dagen barbeint i sanden, med lyden av bølger i bakgrunnen. Noen hiver seg på surfekurs, andre chiller på stranda eller blir med på tur til lokale markeder og små fjellandsbyer. Om kvelden samles vi til god mat, latter og historier – og du blir kjent med folk fra andre linjer på en helt ny måte.
Dette er uka der skuldrene senkes, sola tar tak i smilet ditt, og du får puste litt ekstra før vinteren. Du drar hjem med varme i kroppen, nye venner og minner som varer lenge etter at brunfargen har forsvunnet.
Felles "bli kjent tur" på høsten– sol, samhold og smil.
– Fordi folkehøgskolelivet handler om å oppleve litt mer.
Mandatory: Yes
Price: Included in course price
Bli kjent-tur til Standalshytta – starten på noe stort
Etter bare noen dager på skolen pakker vi sekkene og drar til Standalshytta – midt i Sunnmørsalpene. Fjellene reiser seg på alle kanter, elva sildrer utenfor, og det lukter bål og nystekte pannekaker.
Allerede på bussen begynner praten å gå. Noen spiller gitar, noen sover, og noen prøver å huske navnene på alle. På hytta går dagene fort – toppturer for de som vil opp, rolige rusleturer for de som vil ta det med ro. Alle finner sin plass.
Om kvelden blir det quiz, latter og bål i mørket. Noen bader i elva (ja, det er iskaldt), andre holder seg rundt bålet med kakao og ullsokker. Det blir seint, og det gjør ingenting – for vi skal ikke rekke annet enn nye turer, nye folk og mer frisk luft.
Etter tre dager har vi fått mer enn bare mosjon: vi har fått venner, historier og en felles start på året.
Når vi kommer hjem, føles Møre folkehøgskule litt mindre som en skole – og litt mer som et hjem.
Tre dager. Én hytte. Én gjeng – og starten på noe du aldri glemmer.
Mandatory: Yes
Price: Included in course price
Vi har flere studeturer i Norge! Og da drar vi dit det er best forhold for sykkel, snø og surf! Feks til fuglefjellet og fyret på Runde, Hoddevika for surfing og Stranda eller Bjorli for å stå på ski!
With us you can create your own adventure! North to spectacular mountains, fjords and clean nature or south to exotic destinations? Either way, you get variety, great experiences...and friends for life! Or a year-round line or a mix of two half-year lines.
We have long field trips. Do you want to discover only Norway or do you want other countries as well?