Til hovedinnhold

- Lei av at alt skal måles og vurderes ned til minste detalj

«Mange elever er rett og slett lei av at alt de gjør skal måles og vurderes ned til minste detalj», skriver kommende folkehøgskoleelev Linn Østgaard.

Tekst: Linn Østgaard, kommende folkehøgskoleelev, sist oppdatert: 27.april 2017

 

Nå er vi i april, og for mange elever inkludert meg selv betyr det at vi snart skal videre. Etter tre år på videregående, og 13 års skolegang skal vi bestemme hva som skal skje videre. Det er nå tid for å bestemme seg.

Selv har jeg gjort som mange andre, og valgt et år på folkehøgskole.

Ifølge folkehogskolene.no er antallet søkere for skoleplass ved en folkehøgskole fra høsten det største noensinne. Årets søketall var fire prosent høyere enn den gamle rekorden. Hvorfor velger så mange elever et år på folkehøgskole? Er det for å unngå karakterpresset, eller er det fordi man ikke er klar for studentlivet?

 

Linn

Linn Østgaard har som mange andre valgt folkehøgskole etter videregående. I sin kommentar lufter hun hva hun tror rekordsøkningen skyldes.

 

Folkehøgskole – mer populært enn noen gang

På folkehogskolene.no står det at flere elever har skrevet om karakterene i sine søknader. Etter 13 års skolegang med karakterer, prøver, innleveringer og andre vurderingsoppgaver velger altså flere og flere folkehøgskoler. Hvis dette er bakgrunnen for økningen i antall søkere, ser jeg det som et hint til skoleverket.

Mange elever i dag er rett og slett lei av at alt de gjør skal måles og vurderes ned til minste detalj.

Greit nok at vi vil ha velutdannede elever i landet, men et sted må grensen gå. Det er så mange regler i dagens skole at elevene velger det bort for ett år. Det er nok også andre grunner til at man velger folkehøgskole, men vurderingene har stor betydning. Det bør gjøres noe med tanke på at flere velger skolegang uten vurderinger for å lære mer om noe de har interesse for.

Kan det også være det at dagens elever ikke er klare for å starte med studentlivet? Før i tiden startet man på grunnskolen da man var sju år. I mange år nå har elevene startet det året man fyller seks år. Kan det ha noe å si at elevene i dag er yngre når de er ferdige med utdanningen enn tidligere? At man rett og slett trenger et år på å bli litt eldre. Et år for å finne en riktig utdanning for hva man skal gjøre resten av livet.

Trengte modnes på folkehøgskole

Jeg føler meg sikker på at mitt valg var riktig.

 

Kommentaren sto først på trykk i Avisa Hadeland.

66

Mest lest

Alt moren din lurer på om folkehøgskole

Alt moren din lurer på om folkehøgskole

Hva skjer når ungdommen din pakker kofferten og drar på folkehøgskole? Får…

Test en universitetsutdanning på folkehøgskole

Test en universitetsutdanning på folkehøgskole

Mange bruker året på folkehøgskole til å tenke over hva de vil…

De mest spurte spørsmålene om folkehøgskole akkurat nå

De mest spurte spørsmålene om folkehøgskole akkurat nå

Dobbeltrom eller enkeltrom, kan man trene på skolen og er det rart…

Runar (22) går tollstudiet i Stavanger: – Folkehøgskole er nyttig…

Runar (22) går tollstudiet i Stavanger: – Folkehøgskole er nyttig…

Runar Taksdal (22) fra Klepp visste at han ville jobbe innen sikkerhet,…

– Jeg anbefaler folkehøgskole til absolutt alle

– Jeg anbefaler folkehøgskole til absolutt alle

Elin Heier Jorstad i Sivilforsvaret mener folkehøgskole og førstegangstjenesten er det som…

Mest delt

9 grunner til å velge folkehøgskole før studier

9 grunner til å velge folkehøgskole før studier

Sliter du med å bestemme deg for hva du skal gjøre til…

Dette er de 10 mest populære linjene på folkehøgskole

Dette er de 10 mest populære linjene på folkehøgskole

Søknadene strømmer inn til folkehøgskolene. Her er de 10 linjene som har…

Start på folkehøgskole i januar!

Start på folkehøgskole i januar!

Visste du at du kan begynne på folkehøgskole i januar? Søk nå…

Ikke gjør denne tabben når du søker folkehøgskole

Ikke gjør denne tabben når du søker folkehøgskole

Flere tusen søkere gjør denne tabben når de søker folkehøgskole. Det går…

Her er de nye folkehøgskolelinjene

Her er de nye folkehøgskolelinjene

Les hvilke helt nye linjer du kan søke på skoleåret 2026/2027.