
Foto: Torkild Groven, Karmøy folkehøgskole
Folkehøgskoleelever får fortsatt 40 prosent i stipend.
Høsten 2025 ble det foreslått i statsbudsjettet å endre andelen folkehøgskoleelever får i stipend fra Lånekassen, fra 40 prosent til 15 prosent. Etter forhandlinger på Stortinget blir ikke dette forslaget noe av.
Hva betyr det for deg som skal søke folkehøgskole?
Stipendordningen for å gå på folkehøgskole blir ikke endret. Du får støtte av Lånekassen, og når året er fullført blir 40 prosent av lånet til et stipend, som du ikke skal betale tilbake.
Les også:
Hvor mye kan jeg få i støtte av Lånekassen neste skoleår?
Summen man kan få i lån og stipend for å gå på folkehøgskole blir også bestemt i statsbudsjettet. For skoleåret 2025/2026 kan du få utbetalt inntil kr 151 690 fra Lånekassen. Summen for neste år er ikke klar enda, men vi legger ut oppdatert informasjon om dette her.
Les også:
Når bør jeg søke folkehøgskole?
Folkehøgskolene startet opptaket 15. november. Fra denne datoen og frem til skolestart er det løpende opptak, og du kan få svar kort tid etter at du har søkt.
Når blir skolene fulle?
Noen linjer og skoler vil bli fulle allerede før nyttår. Andre har ledige plasser. Om du ønsker å gå på en spesiell linje eller skole, anbefaler vi å søke så fort som mulig, så du kan sikre deg plass på tilbudet du ønsker.

Blir det Norgesferie i sommer? Da bør du sjekke mulighetene for å…

Har du enda ikke søkt folkehøgskole? Da har du muligheten nå. Folkehøgskolenes…

Det er dessverre en stor misforståelse ute og går: Mange tror at…

«Folkehøgskole er ikke et problemfritt år, men elevene drar herfra med en…

På folkehøgskole kan du få klassekamerater med ulik alder. Noen kommer rett…

Sliter du med å bestemme deg for hva du skal gjøre til…

Blir det Norgesferie i sommer? Da bør du sjekke mulighetene for å…

Søknadene strømmer inn til folkehøgskolene. Her er de 10 linjene som har…

Har du enda ikke søkt folkehøgskole? Da har du muligheten nå. Folkehøgskolenes…

Skal du på højskole i Norge? Husk at søge om Nordisk Højskolestipendium…