
Demokratibåten er plassert midt i Pollen i Arendal med program mandag-fredag. Foto: Folkehøgskolekontoret
For tredje år på rad er Folkehøgskolene til stede under Arendalsuka. På Demokratibåten, sentralt plassert i Pollen, inviterer vi til debatter, samtaler og intervjuer om temaer som er aktuelle for ungdom, utdanning og samfunnet.
Her møtes politikere, forskere, organisasjoner, elever og andre engasjerte til åpne samtaler. Alle er velkommen om bord.
Folkehøgskolene har et tydelig samfunnsoppdrag. Skolene skal bidra til demokratisk danning og gi unge mennesker erfaringer som gjør dem rustet til å delta aktivt i samfunnet. Gjennom et år på folkehøgskole utfordres elevene til å tenke kritisk, møte ulike perspektiver og ta ansvar i fellesskapet. Det handler om å utvikle engasjement, nysgjerrighet og tro på at man kan være med og påvirke samfunnet.
Arendalsuka er en av Norges viktigste møteplasser for demokrati og samfunnsdebatt. Derfor er det også en naturlig arena for Folkehøgskolene. Vi ønsker både å bidra til den offentlige samtalen og å synliggjøre hvordan folkehøgskolene arbeider med demokratisk danning, medborgerskap og ungt engasjement i praksis. Gjennom møtene på Demokratibåten håper vi å vise hvilken rolle folkehøgskolene spiller både som skoleform og som en viktig arena for personlig utvikling, fellesskap og samfunnsdeltakelse.
Programmet består av debatter, samtaler og intervjuer med inviterte gjester fra politikk, organisasjonsliv, forskning og folkehøgskolene. Sjømannskirka byr også på gratis nystekte vafler.
Vi håper du tar turen innom Demokratibåten under Arendalsuka.
Kl. 11.00-11.15
Medvirkende:

Kl. 12.00-12.45

Kl. 13.00-13.45

Kl. 14.00-14.45
Medvirkende

Kl. 16.00-16.45

Kl. 17.00-17.45

Kl. 11.00-11.45

Kl. 12.00-12.45

Kl. 14.00-14.45

Kl. 15.00-15.45

Kl. 16.00-16.45

Kl. 19.00-20.00

Kl. 9.00-9.45

Kl. 10.00-10.45
Medvirkende

Kl. 11.00-11.45

Kl. 13.00-13.45

Kl. 14.15-15.00
Medvirkende

Kl. 15.00-15.45

Kl. 16.00-16.45

Kl. 17.00-17.45

Kl. 19.00-20.00
Medvirkende

Kl. 10:00-10:45
Medvirkende

Kl. 12:00-12:45

Kl. 13:00-13:45

Kl. 14:00-14:45

Kl. 15:00-15:45
Det nordiske ungdomsløftet: Kan Grundtvig redde den demokratiske danningen?
Norden har tradisjonelt vært et fyrtårn for demokratisk danning, der målet ikke bare har vært å fylle hodet med pensum, men å utdanne hele mennesket til aktiv deltakelse i samfunnet. Folkehøgskolene har stått i front for denne unike tradisjonen for folkelig opplysning.
Er svaret å vende tilbake til røttene – til Grundtvigs ideer om livsopplysning og det levende ordet gjennom et felles nordisk ungdomsløft? Eller er disse idealene rett og slett gått ut på dato? Er folkehøgskolen blitt en lukket luksusboble for de ressurssterke, fremfor den inkluderende arenaen for demokratisk danning den var ment å være? Kan 1800-tallets pedagogiske filosofi i det hele tatt løse utfordringene til en hyperdigitalisert generasjon?

Velkommen til et dypdykk i hva som skal holde det nordiske demokratiet sammen i fremtiden.
Medvirkende
Kl. 17:00-17:45

Kl. 19:00-20:00

Kl. 10:00-10:45

Kl. 11:00-11:45

Kl. 14:15-15:00

kl 15:00-15:45
Showet foregår på Pollen-scenen ved Demokratibåten MS Rubb.
På Arendalsukas siste dag er det komikernes tur.


Les elevenes beste tips etter et år på folkehøgskole!

50 år etter året på Bakketun Folkehøgskole, går gamle klassekamerater sammen om å forvalte et millionfond støttet av forretningsmann, industrieier og tidligere folkehøgskoleelev Kjell Inge Røkke.

Skal du være elev på en av friluftslivslinjene til høsten? Da har du sikkert oppdaget at du trenger diverse utstyr som egner seg på tur. Lærere og tidligere elever har delt sine tips til hva du bør pakke med deg, og hva som kan bli liggende hjemme.

Kong Harald har gjennom et langt liv i tjeneste for Norge vært en samlende skikkelse og en konge med stor nærhet til menneskene. Folkehøgskolene takker for hans innsats, varme og engasjement for fellesskapet.

Det er noe mange lurer på før de skal begynne på folkehøgskole. Vi har spurt tidligere elever om deres erfaringer med å ha en romkamerat.

Blir det Norgesferie i sommer? Da bør du sjekke mulighetene for å…

Har du enda ikke søkt folkehøgskole? Da har du muligheten nå. Folkehøgskolenes…

Det er dessverre en stor misforståelse ute og går: Mange tror at…

Les elevenes beste tips etter et år på folkehøgskole!

Det er noe mange lurer på før de skal begynne på folkehøgskole.…