Demokratibussen 2025: Ungdomspolitikere reiser sammen og møtes til debatt

Folkehøgskolene som skal besøkes er Sunnmøre, Nordfjord, Fjordane og Sogndal.

Fra 24. til 26. mars setter ni ungdomspolitikere seg på samme buss for å bo, debattere og møte elever på fire folkehøgskoler på Vestlandet.

– Vi gleder oss til å få besøk av demokratibussen, sier rektor på Sogndal folkehøgskule, Ole Karsten Birkeland.

Sunnmøre, Nordfjord, Fjordane og Sogndal folkehøgskule blir arena for fire politiske debatter, der unge velgere får utfordre politikerne direkte.

– I en tid der politiske skillelinjene øker, er det unikt at ungdomspolitikere fra ulike partier reiser, bor og debatterer sammen over flere dager. Dette skaper ikke bare gode diskusjoner, men også en større forståelse for hverandres perspektiver, sier Dorte Birch, daglig leder for Informasjonskontoret for Folkehøgskolen.

Les også:

Hva hadde Norge vært uten folkehøgskoler?

Debatt tett på unge velgere

Ungdomspolitikerne skal få møte og diskutere med flere hundre unge mennesker. Publikum kan stille spørsmål, utfordre politikerne og få innsikt i hvordan partiene ser på aktuelle saker.

Partiene som deltar er AUF, Unge Høyre, FpU, Senterungdommen, Unge Venstre, KrFU, Sosialistisk Ungdom, Rød Ungdom og Grønn ungdom.

– Demokratibussen handler ikke bare om å debattere, men også om å lytte. Her får både folkehøgskoleelever og videregåendeelever muligheten til å engasjere seg i politikk på en ekte og nær måte, sier Birch.

En lyshåret dame smiler i kamera

Dorte Birch, daglig leder for Informasjonskontoret for Folkehøgskolen, mener opplegget ikke bare handler om å debattere, men også lytte.

Les også:

Nestleder i FpU: – Folkehøgskoleåret var det beste året i livet mitt

Simen Velle med et fat med vafler

Simen Velle på besøk på Demokratibåten. Foto: Julie Byberg Bø

Demokrati og folkeopplysning

Folkehøgskolene har demokrati og folkeopplysning som en del av sitt samfunnsoppdrag. Målet med Demokratibussen er å styrke unges politiske engasjement og skape en arena for åpen og reell meningsutveksling.

– Det er viktig at ungdomspolitikerne får et innblikk i hva folkehøgskole er og hva vi kan bidra med i et samfunnsperspektiv, sier Birkeland.

Demokratibåten

Ungdomspolitikere på rekke og rad

Ungdomspolitikerne på debatt på Demokratibåten. Foto: Julie Byberg Bø

Utforsk folkehøgskolene

Folkehøgskolene tar i mot søknader.

Se skolene
79

Mest lest

Elevenes pakketips til folkehøgskolen

Les elevenes beste tips etter et år på folkehøgskole!

Fra folkehøgskoleelev til milliardær: Røkke står bak nytt millionfond

50 år etter året på Bakketun Folkehøgskole, går gamle klassekamerater sammen om å forvalte et millionfond støttet av forretningsmann, industrieier og tidligere folkehøgskoleelev Kjell Inge Røkke. 

Takk, Kong Harald!

Kong Harald har gjennom et langt liv i tjeneste for Norge vært en samlende skikkelse og en konge med stor nærhet til menneskene. Folkehøgskolene takker for hans innsats, varme og engasjement for fellesskapet.

10 ting til pakkelista på friluftslivslinjene

Skal du være elev på en av friluftslivslinjene til høsten? Da har du sikkert oppdaget at du trenger diverse utstyr som egner seg på tur. Lærere og tidligere elever har delt sine tips til hva du bør pakke med deg, og hva som kan bli liggende hjemme.

Karolina skal krysse Grønland på ski: – Hadde ikke skjedd uten folkehøgskolen

I høst skal Karolina spenne på seg skiene og gå 500 km over Grønlandsisen. Før hun begynte på folkehøgskolen hadde hun aldri sovet en vinternatt ute i telt.

Mest delt

Ta sommerferien på folkehøgskolenes sommerhoteller

Blir det Norgesferie i sommer? Da bør du sjekke mulighetene for å…

Se alle folkehøgskolenes ledige restplasser

Har du enda ikke søkt folkehøgskole? Da har du muligheten nå. Folkehøgskolenes…

Du rekker fortsatt å søke folkehøgskole

Det er dessverre en stor misforståelse ute og går: Mange tror at…

Elevenes pakketips til folkehøgskolen

Les elevenes beste tips etter et år på folkehøgskole!

Hvordan er det å dele rom på folkehøgskole?

Det er noe mange lurer på før de skal begynne på folkehøgskole.…