I folkehøgskolen har vi et stort globalt engasjement og mange skoler fokuserer på hvordan vi rike i nord kan endre våre livsstiler og holdninger for en mer bærekraftig utvikling.
Elevorganisasjonens påtroppende leder, Kristoffer Hansen, ønsker nå mer «Pedagogikk for de rike» i skolen for å nå FNs tusenårsmål for bærekraftig utvikling:
– Vi må endre måten vi tenker og handler på, vi kan ikke løse verdens problemer med samme tankegang som da vi skapte dem. Elevorganisasjonen savner tiltak som aktiviserer og kommunisere med elevene på tvers av landegrensene, og en helhetlig satsing på bærekraftig utdanning både i rike og fattige land, sier Hansen i et innlegg på Elevorganisasjonens nettside.
Internasjonalt Utvalg for folkehøgskolen (IU) applauderer Elevorganisasjonens utfordring til Kunnskapsministeren om et større globalt fokus i skolen for å utruste elevene med kunnskap, forståelse, ferdigheter og holdninger for å bidra til en mer bærekraftig utvikling lokalt og globalt. Det er viktig at Kunnskapsministeren nå sørger for at Utdanningsdirektoratet iverksetter handlingsplanen Kunnskap for en felles fremtid før alt det gode arbeidet som er gjort i departementet blir forgjeves. Utdanning for bærekraftig utvikling må synliggjøres i kompetansemålene.
– Det vi trenger nå er ikke først og fremst skolegang for å lære de fattige i utviklingslandene å lese og skrive, men en omskolering av de rike i nord, ble sagt av Sibusiso M. Bengu da han var Sør-Afrikas utdanningsminister under Nelson Mandelas regjering.
– Bengus uttalelse er fra 90-tallet, men er høyst aktuell også i dag. Vi ser i folkehøgskolen at mange unge ikke har den dype kunnskapen og forståelsen om globale utfordringer, samt bevisstgjøring omkring handlingsalternativer som kan bidra til en mer bærekraftig utvikling, sier Brita Phuthi, internasjonal sekretær i Folkehøgskolerådet.
Gjennom «Pedagogikk for de rike» undervisningsmetoden i folkehøgskolen utfordres studentene på eget levesett, holdninger om globale utviklingsspørsmål, og øker forståelsen for individets rolle som ansvarlig global medborger gjennom handlingsalternativer for en mer bærekraftig utvikling. Dette har blant annet ført til mer bevissthet rundt handel og resultert i flere Fairtrade-sertifiserte folkehøgskoler landet rundt.
Mest lest

Visste ikke hva folkehøgskole var: – Beste året i livet…
Sander Konradsen begynte på folkehøgskole med skyhøye forventinger. Likevel ble de overgått.

Mille (19) synes folkehøgskole er en god start på voksenlivet
Mille Helseth Gustavsen visste at hun ville gjøre noe annet enn ordinær…

Nær 9 av 10 synes folkehøgskoleåret var bra eller svært…
Hele 86 prosent er fornøyde med folkehøgskoleåret de har bak seg, viser…

Veronica kapra drømmejobben i DNT: – Folkehøgskolen var viktig
– Folkehøgskolen hjalp meg til å bestemme meg for hva jeg ønsket…

Folkehøgskolene vil forberede ungdom på studie- og arbeidsliv
Folkehøgskole er en god måte for unge å teste framtidige yrker og…
Mest delt

10 grunner til å velge folkehøgskole før studier
Sliter du med å bestemme deg for hva du skal gjøre til…

Nå kan du søke folkehøgskole!
Folkehøgskolene har nå åpnet for søknader for skoleåret 2024/2025. Etter 1. februar…

Alt du som rådgiver trenger å vite om folkehøgskole
11 spørsmål og 11 svar du som rådgiver kan videreformidle til elevene…

10 spørsmål og 10 svar til deg som vil søke…
Vi får mange spørsmål fra ungdommer som vurderer å søke seg på…

Ikke gjør denne tabben når du søker folkehøgskole
Flere tusen søkere gjør denne tabben når de søker folkehøgskole. Det går…