I dag er det 150 år siden den første folkehøgskolen ble opprettet på Hamar. I 1864 ble Sagatun folkehøyskole startet opp av Ole Vig og Herman Anker og i dag feires det i Kulturhuset på Hamar.
Har betydd mye for mange
Folkehøgskolene har hatt en fargerik historie, men har hele tiden hatt den samme kjernen: Man lærer best når man er interessert i det man skal lære. Det har derfor alltid vært motivasjon og læringsglede som har stått i sentrum.
Av samme årsak har folkehøgskolene aldri hatt karakterer eller eksamen. I 2014, der alt i skoleverket skal måles og veies, framstår folkehøgskolene som «noe annet» eller rett og slett som «noe rart».
Det er derfor godt å kunne vise til at vi har 150 års erfaring med at motivasjon er sentralt for å lære noe.
Folkehøgskolenes gave til Norge
Det er også godt å kunne vise til at de fleste av våre elever har funnet eller gjenfunnet gleden ved å lære når de har gått på folkehøgskole.
Dette er folkehøgskolenes gave til universitetene, høgskolene og yrkeslivet: Topp motiverte studenter og arbeidstakere som er glad i å lære!
Gratulerer med dagen!

Folkehøgskolene har rullerende opptak. Det betyr at du kan søke og få…

Da Helle Thomsen gikk håndballinja på Skogn folkehøgskole på nittitallet, kunne ingen…

Hva skjer når ungdommen din pakker kofferten og drar på folkehøgskole? Får…

Mange bruker året på folkehøgskole til å tenke over hva de vil…

Runar Taksdal (22) fra Klepp visste at han ville jobbe innen sikkerhet,…

Sliter du med å bestemme deg for hva du skal gjøre til…

Søknadene strømmer inn til folkehøgskolene. Her er de 10 linjene som har…

Visste du at du kan begynne på folkehøgskole i januar? Søk nå…

Flere tusen søkere gjør denne tabben når de søker folkehøgskole. Det går…

Les hvilke helt nye linjer du kan søke på skoleåret 2026/2027.