En NTNU-rapport som kom i 2010 viste at en viktig lærdom man sitter igjen med etter et år på folkehøgskole er samarbeidskompetanse. Denne kompetansen er etterspurt i det moderne arbeidslivet, og nesten enhver stillingsannonse inneholder ord som samarbeid, kontaktskapende, relasjonsorientert eller teamarbeid.
Rapporten om utbytte av folkehøgskole ble utført av Program for lærerutdanning og NTNU Samfunnsforskning og overlevert daværende kunnskapsminister Kristen Halvorsen i august 2010. Rapporten viste at personlig modning, utvikling av selvverd og mestringsforventning, sosial læring og forberedelse til utdanning er det viktigste utbyttet av et år i folkehøgskolen.
Les mer om forskningsrapporten ved å følge lenken under. Der kan også hele rapporten lastes ned.
http://www.regjeringen.no/nb/dep/kd/dok/rapporter_planer/rapporter/2010/rapport-om-elevers-utbytte-av-forlkehogs.html?id=613095

Hva skjer når ungdommen din pakker kofferten og drar på folkehøgskole? Får…

Mange bruker året på folkehøgskole til å tenke over hva de vil…

Dobbeltrom eller enkeltrom, kan man trene på skolen og er det rart…

Runar Taksdal (22) fra Klepp visste at han ville jobbe innen sikkerhet,…

Elin Heier Jorstad i Sivilforsvaret mener folkehøgskole og førstegangstjenesten er det som…

Sliter du med å bestemme deg for hva du skal gjøre til…

Søknadene strømmer inn til folkehøgskolene. Her er de 10 linjene som har…

Visste du at du kan begynne på folkehøgskole i januar? Søk nå…

Flere tusen søkere gjør denne tabben når de søker folkehøgskole. Det går…

Les hvilke helt nye linjer du kan søke på skoleåret 2026/2027.