Til hovedinnhold
Fagområde

Media og kommunikasjon

Media og kommunikasjon

Er du interessert i hvordan ulike medier fungerer? Drømmer du om å jobbe innen foto, film, journalistikk eller sosiale medier?

På våre linjer innen media og kommunikasjon får du en dypere forståelse av hvordan du kan bruke medier til å formidle viktige budskap. Gjennom praktiske prosjekter lærer du å lage innhold som engasjerer og påvirker. Dette er nyttig kunnskap som gir deg et fortrinn om du vil gå videre med studier og jobb innenfor dette fagfeltet.

På medielinje på folkehøgskole får du tilgang til utstyr og programvare som lar deg utforske ulike kanaler, som filmproduksjon, podcaster, fotografering, og grafisk design.

Du kan blant annet lære:

  • hvordan ulike medieplattformer fungerer
  • historiefortelling og redigeringsteknikker
  • hvordan man bygger en merkevare i sosiale medier
  • hvordan det daglige arbeidet i en redaksjon foregår

Dette er linjen for deg som ønsker en praktisk opplæring og trening i medieproduksjon. Medielinjene passer like godt for nybegynner som de mer erfarne.

En kreativ og spennende skolehverdag

Media og kommunikasjon gir deg et år der du får testet ideene dine i virkelige prosjekter. Du vil jobbe i team med andre som deler din interesse for formidling.

Skolene med medielinjer har utstyr slik at du får prøvd medieproduksjon i praksis. Studio og verksteder er tilgjengelige langt utover skoledagens slutt, slik at du virkelig kan fordype deg.

Hvis du drømmer om en karriere innen media, eller bare ønsker å utforske din kreative side, er dette linjene for deg.

Aktuelle linjer

Nyheter

Tidligere elever

Jon Hartvig Børrestad

Jeg har, som mange andre mediefolk, utdannelsen min fra talentfabrikken Danvik. Etter Danviks 2. år i TV Buskerud, ble jeg ansatt, og nå jobber jeg fast i TV2.

Jon Hartvig Børrestad
Danvik Folkehøgskole
Vidar Clausen Sømme, studerer lyddesign ved Den norske filmskolen

Prosjektene ved Sandefjord FHS ble grunnlaget til søknad på videre studie, og jeg tok med meg alle den nødvendige kompetansen og erfaringene fra skolen videre til den dag i dag. Uten mitt år her ville jeg nok ikke søkt videre filmskoleutdanning.

Vidar Clausen Sømme, studerer lyddesign ved Den norske filmskolen
Sandefjord folkehøyskole
Ole Steffen Fosseide

Æ har lært mer på det ene året enn æ har noensinne gjort før, takket være den fantastiske læreren Markus Lange og alle de andre som gjorde det mulig. 10/10 Would do again.

Ole Steffen Fosseide
Sunnhordland folkehøgskule
Simen Setrom

Folkehøyskolen gir et enormt faglig utbytte og er en fantastisk morsom måte å lære og å vokse på.

Simen Setrom
Sunnhordland folkehøgskule
Odin Waage

Danvikåret var kanskje det beste året i mitt liv, og det var her jeg fant min vei inn i teatret. I tillegg vokste jeg masse som person, og fikk venner for livet!

Odin Waage
Danvik Folkehøgskole
Tobias Hol Fehn

Å ha vært elev på spillutviklingslinja på Fana har vært fantastisk. Å kunne jobbe med en hobby og samtidig kunne ha så mange flotte mennesker rundt meg har gjort Fana til et av de beste valgene jeg har tatt.

Tobias Hol Fehn
Fana folkehøgskule - Bergen
Therése Gunnarson

På et år har jeg lært meg alting fra grunnen. Da jeg kom hit kunne jeg ingenting, det var rent gresk. Men det har vært helt fantastisk. Jeg har lært meg så mye og nå skal jeg begynne å jobbe som fotograf.

Therése Gunnarson
Nordiska folkhögskolan
Louis Luan, elev 2023-24

Å gå her har vært utrolig verdifullt og lærerikt for meg. Vi har jobbet med storyboarding, 3D-modellering, stop-motion, og utviklet tegneferdigheter både på papir og med tegnebrett. Turen til Japan var en opplevelse for livet!

Louis Luan, elev 2023-24
Åsane folkehøgskole - Bergen

Få gratis skolekatalog i postkassa!

Få katalog med full oversikt over alle folkehøgskoler i posten. Bli kjent med skolene i ro og mak, og diskuter med venner og familie!

Bestill katalogen