The liberal folk high schools are built on values that are not based on one particular belief. They encourage students with different interests and beliefs to apply.
Food: Vegetarian, vegan
Most schools will accommodate food allergies and other dietary needs. If you have questions, please contact the school directly.
Location: Numedal
Study tour for the course: Spania, Ayia Napa (Kypros)
Study tour for the school: Club La Santa (Lanzarote) , Hellas, Italia
Hva er vel bedre enn å bruke et helt år på å utvikle deg i fotball?
Individuell utvikling
Undervisningen på skolen består av øvelser, aktiviteter og kamper som bidrar til at du får et godt og utviklende fotballår. Vi tilrettelegger for at du vil få en best mulig individuell utvikling. I en del av undervisningen blir det differensiert ut fra hver enkelt sitt nivå.
Faglig sterk trener
Fotball er en idrett med lang tradisjon. På Idrettsskolen får elevene en faglig sterk trener med full fokus på å videreutvikle deg som fotballspiller, individuelt og lagmessig. Trening på individuelle ferdigheter og relasjonelle ferdigheter står sentralt på planen.
I løpet av året spiller vi mange fotballkamper mot ulike lag, andre folkehøgskolelag og klubber i nærheten. Det er både 11'er kamper, 7'er kamper og futsalkamper. Alt dette for å få et best mulig fotballtilbud på skolen.
Fotballjentene på skolen har et tilbud om å spille sammen med et lokalt lag i seriesystemet.
I tillegg drar vi på turneringer. Alle kamper blir evaluert og diskutert. Vi har også inspirasjonsturer for å se både eliteserielag og landskamper.
Treningsleirer
Vi drar på 3 flotte treningsleirer i løpet av skoleåret. Tidlig på høsten drar vi til Spania.
I desember avslutter vi halvåret med en skoletur til Lanzarote og Club La Santa som er
Til høsten planlegger vi å reise til Salou i Spania, en time sør for Barcelona. Her er det fantastiske treningsmuligheter og flotte forhold for andre ballaktiviteter. I tillegg nyter vi klimaet og det herlige været en hel uke.
Her er det også muligheter for å dra å se Barcelonakamp på Camp Nou, så lenge de spiller hjemmekamp ila dagene vi er der nede.
Ayia Napa (Kypros)
Mandatory: No
Price: 13 000
Duration: 1 uke
Meals included per day: 3
I løpet av våren drar vi på treningsleir til Kypros. Her har vi strålende fasiliteter, og profesjonell oppfølging av fotballoperatører som vi har et glimrende samarbeid med. Disse legger alt til rette for at vi skal få to gode treningsøkter om dagen, samt kamper mot Kypriotisk motstand.
Vi trener på de samme banene, og får samme oppfølging som internasjonale storklubber og landslag.
Her blir det også lagt til rette for at vi skal få maksimalt utbytte av treningsleiren, ved at vi får servert 3 gode og næringsrike måltider om dagen.
Vi har i tillegg til treningsøktene sosiale aktiviteter på kveldstid.
I desember drar hele skolen en uke til Lanzarote - Club La Santa. Dette er et av verdens ledende sportssentre.
Green Team tilbyr forskjellige treninger og aktiviteter med dyktige instruktører.
Her kan du være med på organiserte treningsøkter, nye og morsomme aktiviter eller trening på eget inititativ. Skolen arrangerer også en duathlonkonkurranse, som er frivillig å delta på. Det er også mulighet for mange utflukter, som surfing, dykking og go-cart.
Målet med skoleturen er aktiviteter i fellesskap, der vi prøver ut nye og spennende treningsformer og mange andre opplevelser.
Det blir servert to buffetmåltider om dagen - frokost og middag. Frokosten inntar vi tidlig, slik at vi kommer tidlig i gang med dagen. Middagen er på kvelden. På disse måltidene kan en velge mellom mye godt.
Vi har avtale med en profesjonell surfeinstruktør som lærer oss hvordan bølgene skal tas.
På La Santa trener vi med mange av verdens beste idrettsutøvere.
Etter middagen på kvelden er det ofte show på ”Torvet”. Her bidrar vi som skole med noen nummer på gjesteopptreden. I tillegg kan de som vil gå og spille minigolf, biljard, dart eller danse på senterets eget diskotek.
I Hellas ønsker vi å utforske så mye som mulig av området vi bor, trene variert, men også individuelt.
Her får vi tilgang til et miljø som er godt tilrettelagt for aktivitet og trening. Det varme klimaet gir dessuten en helt annen ramme enn det elevene er vant til hjemme i Norge.
På Rhodos vil vi kunne kombinere:
Løping og terrengløping
Sykling
Styrketrening
Intervalltrening
Utholdenhetsøkter
Mobilitet og skadeforebyggende trening
Svømming og annen alternativ trening
Restitusjon og treningslære
Treningsleieren vil gi oss mulighet til å gjennomføre flere treningsøkter i løpet av dagen, samtidig som vi legger stor vekt på riktig belastning, restitusjon og treningskvalitet.
Italia
Mandatory: No
Price: Included in course price
Toscana gir oss et flott utgangspunkt for en treningsleir med fokus på treningsmengde, utholdenhet og variert terreng.
Her får elevene mulighet til å trene ute i et nytt miljø, med lange og rolige økter kombinert med kvalitetsøkter. Det kuperte landskapet gir gode muligheter til å utvikle både styrke og utholdenhet.
Leiren vil blant annet kunne inneholde:
Løping på vei og i terreng
Sykling og alternativ utholdenhetstrening
Langvarige rolige økter
Intervalløkter
Styrketrening
Bevegelighet og restitusjon
Sosiale aktiviteter og teambuilding
Målet med Toscana-leiren er å bygge en solid treningsbase samtidig som elevene får erfaring med å gjennomføre trening over flere dager i et annet klima og miljø.