
- Kristiansand folkehøgskole
- Telefon: 38 02 22 00
- E-post: post@kristiansand.fhs.no
- Kurslengde: Halvårskurs vår
- Verdigrunnlag: KristenDe kristne folkehøgskolene har et kristent verdigrunnlag. De er eid av, eller knyttet til, kristne organisasjoner eller trossamfunn. De vil gjerne ha elever med ulike interesser og livssyn.
-
Tilbyr: Vegetar, veganDe fleste skoler tilrettelegger for matallergier og andre behov. Ta gjerne kontakt med skolen.
- Miljøsertifisering:
Grønt flaggInternasjonal sertifisering for skoler som har opplæring i miljø.
- Sted: Kristiansand
- Oppstartsdato: 05.01.2023
- Linjefag: 24 timer/uke
- Pris: fra 75 000,-
Vil du oppleve noen av verdens mest eksotiske steder? Vi seiler på havet blant øyer med jungellandskap i Indonesia, Papua Ny-Guinea og Australia og besøker noen av verdens mest attraktive korallrev.
Linja vil ha praktisk og teoretisk seilkunnskap, kultur/levesett, eksotiske reisemål og miljø/klima som tema.
Kultur, levemåte og verdenssyn, samt håndtering av miljøutfordringer i Indonesia og Papua Ny-Guinea (PNG) står i sterk kontrast til praksisene i Norge så vel som til hverandre. Således vil linjen gi et ypperlig refleksjonsgrunnlag og en genuin multikulturell og bærekraftig forståelse.
Mesteparten av undervisnigen vil foregå i klassens flytende hjem – og basen for ekspedisjonen – SY «NORA», en komfortabel og rask 48-fots aluminium seilbåt. Om bord vil elevene bli drevne seilere, mestre teamwork og tildeles ansvarsroller.
Du trenger ikke grave langt under overflaten før ulikhetene mellom det indonesiske og melanesiske øyriket vi besøker virkelig trigger – eller rettere sagt tvinger – deg til å reflektere. Hvorfor?
Startskuddet går etter planen i Sorong på Vest-Papua – et prakteksempel på hvordan mange områder i Indonesia er relativt «nymoderniserte» samfunn. En mikroøkonomi – på bekostning av tradisjonell selvberging – har ila. 2000-tallet i takt med materialismens inntog vokst fram. Reisen fra det indonesiske arkipelet til Bismarckøyene vil bli som en reise tilbake i tid, til et samfunn som til stor del lever av og i ett med naturen.
Tilbake i Norge avlsuttes opplegget med videreformidling av de mangfoldige opplevelsene på områder som:
- Seilteori og -praksis
- Kulturforståelse
- Ekspedisjons- og utfluktsprepping
- Miljø, klima og bærekraft i andre deler av verden